PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Korekta wycen świadczeń stomatologicznych: w zasadzie figa z makiem

Autor: miro • Źródło: ms
26-06-2020, 19:17
Korekta wycen świadczeń stomatologicznych: w zasadzie figa z makiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zarządzenie wyzwoliło osłupienie -  tak można skomentować słowa wiceprezesa NRL Andrzeja Cisły, który nie ukrywa zaskoczenia treścią zarządzeniem prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne.

Andrzej Cisło pisze na stronie NIL:
Projekt tego zarządzenia został przedstawiony 2 czerwca. Proponowane przez NFZ zmiany dotyczyły dwóch niezależnych od siebie obszarów:

- zmiany wyceny świadczeń endodontycznych: to uwzględnienie wniosków z trwającej ponad rok dyskusji i wymiany korespondencji pomiędzy NRL a NFZ. I to tylko w części, gdyż wniosek NRL dotyczył szerszej gamy świadczeń, których wycena punktowa powinna ulec zmianie;

- podniesienia wyceny związanej z epidemią: w tej części projekt nie mógł w żaden sposób zaspokoić słusznych postulatów środowiska stomatologicznego 

Prezydium NRL zaopiniowało ten projekt 8 czerwca. Podobnie jak to miało miejsce w kwietniu, po zaopiniowaniu przez NRL ówczesnego projektu - nastała cisza. To znaczy...środowisko lekarskie wypowiedziało się dość głośno i wyraziście, choćby w skali poparcia petycji, jaką NRL skierowała w sprawie stomatologii do MZ i NFZ.

Korzystając ze wspólnej obecności na posiedzeniu Komisji Zdrowia Senatu 16 czerwca przeprowadziłem krótką rozmowę z prezesem NFZ Adamem Niedzielskim i z wiceprezesem NFZ Bernardem Waśko. Z rozmowy tej można było odnieść wrażenie, że kierownictwo NFZ nie bardzo rozumie zastrzeżenia NRL wobec - zdaniem Funduszu- dość korzystnego projektu (reforma punktacji endodoncji). Zaproponowałem bezpośrednie rozmowy, wydaje mi się (a nawet jestem przekonany), że na takowe się umówiliśmy. W tej sprawie wysłane zostały z NRL pisma 17, 19 i 23 czerwca.

Do rozmów nie doszło.

Cóż mamy w dzisiejszym zarządzeniu? Mamy zatwierdzenie reformy punktacji endodoncji oraz zmienioną definicję świadczeń opieki doraźnej.

Zrezygnowano więc z wprowadzania korekty wyceny związanej z epidemią - zarówno w postaci współczynników na niektóre świadczenia w 2 zakresach (odpowiednio o 10 proc. i 8 proc.), jak i w ustanowieniu wyższego ryczałtu godzinowego dla pomocy doraźnej.

Jak to można skomentować? Zaproponowane w projekcie wyrównanie kosztów związanych z epidemią spotkało się z jednoznaczną krytyką środowiska stomatologicznego. Większość z nas poczuła się wręcz urażona, że z tytułu takiej zawieruchy zaledwie w 2 z 7 zakresów zaproponowano podniesienie o 10 proc. wycenę najgorzej wycenionych świadczeń. Z tego punktu widzenia, gdyby zarządzenie miało wejść w kształcie zaproponowanym 2 czerwca, to lepiej, że podpisane dziś zarządzenie zawiera samą reformę endodoncji.

Powtórzmy więc:
Nie jesteśmy w stanie wykonać tegorocznych umów, część praktyk nie przetrwa z tego powodu. Naszą specyfiką jest urzędowe ograniczenie liczby przyjmowanych pacjentów do jednego na godzinę.

Poza projektem jest też sytuacja gabinetów szkolnych. Do tego zalecenia ministra zdrowia - temat sam w sobie. 55 dni funkcjonuje już w obiegu projekt nowych zaleceń - pomimo ustnych zapewnień samej minister J. Szczurek- Żelazko pozostają w fazie projektu narażając na szwank powagę systemu ochrony zdrowia.

Można to podpisane dziś zarządzenie potraktować jako pierwszą odsłonę.

Więcej na stronie NIL

Zarządzenie tutaj 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH