PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kopia dokumentacji medycznej z VAT i bez VAT

11-09-2013, 00:10
Kopia dokumentacji medycznej z VAT i bez VAT (foto: Fotolia/PTWP)
Kopia dokumentacji medycznej z VAT i bez VAT (foto: Fotolia/PTWP)
Czy usługa sporządzania kserokopii, wyciągów i wydawania odpisów dokumentacji medycznej jest obciążona VAT, czy nie jest? Ostatnio (sierpień 2013 r.) po raz kolejny wypowiedział się na ten temat Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

 

Do zajęcia stanowiska w tej sprawie został przymuszony przez pytanie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w charakterze podmiotu leczniczego. Baczną uwagę zwrócić trzeba nie tylko na odpowiedź urzędnika aparatu skarbowego, ale także na to w jaki sposób do kwestii udostępniania dokumentacji medycznej, a dokładniej związanego z taką usługą opodatkowania VAT podchodzą niektórzy podatnicy.

W tym konkretnym przypadku przed sporządzeniem wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji przez podatnika, osoba zainteresowana (i uprawniona) pozyskaniem dostępu do dokumentacji medycznej składa pisemne oświadczenie, w którym określa cel sporządzenia wyciągu, odpisu lub kopii. Oświadczenie takie ma następująca treść:

Wniosek o sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej w celu dalszego leczenia w innym podmiocie leczniczym;

Wniosek o sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej w innym celu, niezwiązanym z dalszym leczeniem.

Osoba podpisująca takie oświadczenie wskazuje z jakim wnioskiem występuje.

Podatnik sporządza kopie dokumentacji medycznej po uzyskaniu stosownego oświadczenia osoby zainteresowanej. W zależności od określonego celu naliczany jest lub nie jest naliczany 23 proc. VAT.

Osoba pytająca chciałaby mieć pewność czy postępuje słusznie, pytając w takiej, a nie w innej formie klientów o przeznaczenie dokumentacji medycznej i czy oświadczenie osoby zainteresowanej jest wystraczającym dokumentem, na podstawie którego można odstąpić od wprowadzania VAT (lub podatek ten naliczyć).

Pytanie proste.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach udzielił odpowiedzi na 20 stronach maszynopisu. Z gąszczu cytowanych przepisów, interpretacji i stanowisk można wyłowić jednak jedno niepełne zdanie, o które chodziło pytającemu. Otóż podatnik zainteresowany odpowiedzią, działa prawidłowo.

Sygnatura akt IBPP3/443-657/13/LŻ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   podatki   dokumentacja medyczna   Podatki   Dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH