PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontroler kontroluje na koszt kontrolowanego

12-08-2013, 00:01
Kontroler kontroluje na koszt kontrolowanego (foto: Fotolia/PTWP)
Kontroler kontroluje na koszt kontrolowanego (foto: Fotolia/PTWP)
W odczuciu kontrolowanych nie jest to sprawiedliwe, aby organ kontrolujący badał stan sanitarny gabinetu dentystycznego, a kosztami takiego badania obciążał właściciela praktyki stomatologicznej.

 

WSA w Gliwicach uznał jednak, że obciążanie kontrolowanego opłatą, w wysokości kosztów poniesionych przez kontrolerów Sanepidu jest zgodne z prawem. Opłatę taką powinna uiścić osoba zobowiązana do przestrzegania wymogów higienicznych i zdrowotnych, w tym przypadku właściciel praktyki stomatologicznej, którą kontrolował Sanepid.

Sygnatura akt IV SA/Gl 27/10.

Postępowanie kontrolerów Sanepidu zostało zakwestionowane przez właściciela gabinetu stomatologicznego. Odwołał się on do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który uchylił decyzję pracowników Sanepidu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Podnoszone przez skarżącego zarzuty dotyczyły faktu, że w protokole wspomnianej kontroli nie było zapisu dotyczącego opracowania i wdrożenia procedury, w której jest określony czas przechowywania sterylnego sprzętu medycznego uwzględniającego okres przechowywania ustalony przez producenta opakowań do sterylizacji, a także opisu warunków przygotowania i przechowywania mogących wpływać na określenie czasu przechowywania tego sprzętu. Poza tym inspektorzy odmówili kontrolowanemu wglądu w dokumentację sprawy.

Organ pierwszej instancji decyzji jednak nie zmienił, uznał bowiem, że uchybienia nie wpływają na merytoryczne uzasadnienie podjętej decyzji.

Kontroler Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdził uchybienie polegające na nieprzestrzeganiu wymagań natury higieniczno - zdrowotnej, dotyczących stosowania testów kontroli procesów sterylizacji parą wodną i nadciśnieniem w autoklawach Twindicator (użyto 25 proc.) wskaźnika chemicznego (postępowanie niezgodne z zaleceniami producenta) oraz wykryto obecność pakietów sterylnych z datą sterylizacji po okresie sześciu miesięcy - przyjętego przez właściciela jako okres ich ważności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   kontrole gabinetu   sanepid   Koszty   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH