Kontrola sanepidu w gabinecie dentystycznym. Długa lista uchybień, a dentysta w sądzie

- Sanepid, w wyniku kontroli, zalecił właścicielowi gabinetu stomatologicznego wdrożenie rozwiązań, które - w ocenie urzędników - są nieodzowne, aby bezpiecznie móc eksploatować aparaturę diagnostyczną
- Na taki werdykt nie zgodził się kontrolowany, twierdząc, że gabinet dentystyczny nie jest gabinetem rentgenowskim. Urządzenia rtg nie emitują promieni rentgenowskich, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrażać zdrowiu osób z nich korzystających
- GIS argumentację odrzucił nakazując wykonanie zaleceń pokontrolnych Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który przyjrzał się sprawie i wydał stosowny werdykt. Jaki?
Rtg w gabinecie stomatologicznym. Sanepid kontroluje i wydaje zalecenia
Kontrolerzy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego nakazali prowadzącemu gabinet dentystyczny:
- Wykonać badania skuteczności wentylacji, potwierdzone protokołem przeglądu wentylacji.
- Wykonać eksploatacyjne testy specjalistyczne przy:
- stomatologicznym punktowym aparacie rentgenowskim model Kodak 2200;
- stomatologicznym aparacie do zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych model ORTHORALIX 9200 DDE CEPH. - Wykonać badania lekarskie dopuszczające do pracy w narażeniu na promieniowanie jonizujące, wydane przez uprawnionego lekarza.
- Utworzyć i utrzymywać ewidencję orzeczeń lekarskich pracowników pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące.
- Opracować program szkoleń z zakresu ochrony radiologicznej oraz zapewnić jego realizację.
- Uaktualnić i utrzymywać zbiór przepisów prawnych dotyczących ochrony radiologicznej i zasad stosowania źródła promieniowania jonizującego.
- Zapewnić, aby prowadzący gabinet odbył szkolenie z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta, potwierdzone certyfikatem wydawanym na okres 5 lat.
- Uzupełnić i wdrożyć dokumentację systemu zarządzania jakością w pracowni rentgenowskiej zgodną z wymogami, poprzez opracowanie:
- zapisów dotyczących wyników przeprowadzanych testów eksploatacyjnych urządzeń i radiologicznych i urządzeń pomocniczych oraz testów odbiorczych;
- zapisów dotyczących kwalifikacji i szkoleń personelu;
- procedury przeprowadzania klinicznych audytów wewnętrznych;
- sposobu zapisu i oznaczenia informacji związanych z realizacją procedury, w szczególności danych administracyjnych pacjenta, jego pozycji i lateralizacji, dawek wykorzystywanych urządzeń i zastosowanych fizycznych parametrów i dawek, identyfikatorów osób realizujących procedurę;
- sposobu i zakresu archiwizacji medycznej;
- zakresu uprawnień związanych z wykonywaniem opisu wyników procedury oraz wydania wyniku procedury;
- roboczej medycznej procedury radiologicznej zawierającej informacje wymagane wzorcowymi medycznymi procedurami radiologicznymi. - Uiścić opłaty za przeprowadzenie kontroli w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Dentysta odwołuje się od decyzji GIS
Na takie zalecenie nie chciał przystać zszokowany dentysta i wniósł odwołanie od tej decyzji do Głównego Inspektora Sanitarnego.
Uzasadniając odwołanie wyjaśnił, że gabinet dentystyczny, jaki prowadzi, nie jest gabinetem rentgenowskim. Urządzenia przez niego eksploatowane nie emitują promieni rentgenowskich, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrażać zdrowiu osób z nich korzystających, albo obsługujących lub przebywających w ich pobliżu. Urządzenia te mają wszelkie wymagane atesty, certyfikaty i gwarancje jakości. W przypadku gdyby doszło do jakiejkolwiek awarii w zakresie zagrażającym zdrowiu ludzi, urządzenia te automatycznie się blokują.
W przekonaniu dentysty niezasadny jest nakaz przeglądu sprawnej i wydajnej wentylacji oraz nakaz wykonania testów eksploatacyjnych specjalistycznych przy stomatologicznym, punktowym aparacie rentgenowskim model Kodak 2200 oraz do zdjęć pantomograficznych i celfalometrycznych model ORTHORALDC 9200 DDE CEPH.
Właściciel gabinetu wszelkie prace z tymi urządzeniami wykonuje osobiście.
Co do zarzutu braku posiadania orzeczenia lekarskiego dopuszczającego do pracy w narażeniu na promieniowanie jonizujące, wydanego przez uprawnionego lekarza, to skarżący podniósł, iż potencjalne narażenie na promieniowanie z urządzeń rtg jest jedynie teoretyczne, gdyż dawki promieniowania, o ile w ogóle występują, to w śladowych ilościach.
W opinii skarżącego, nie jest on pracownikiem, a przepisy wskazanego przez organ I instancji rozporządzenia nakazują posiadanie orzeczenia lekarskiego przez pracownika, a nie osobę, która statusu pracownika nie posiada.
Nie zatrudnia on również żadnych pracowników na umowę o pracę. W konsekwencji brak jest więc podstaw do wymagania, aby w gabinecie dentystycznym znajdowały się:
- ewidencja osób zatrudnionych w pracowni rentgenowskiej,
- ewidencje dawek otrzymywanych przez pracowników,
- ewidencje orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy pracowników na określonym stanowisku.
Z tych samych względów (praktyczny brak narażenia na promieniowanie, brak statusu zakładu radiologicznego gabinetu, brak pracowników - osób zatrudnionych na umowach o pracę) – nie ma podstaw, aby posiadać:
- program szkoleń z zakresu ochrony radiologicznej,
- aktualny zbiór przepisów prawnych dotyczących ochrony radiologicznej i zasad stosowania źródeł promieniowania jonizującego w medycynie.
Skarżący podkreślił, że gdyby gabinet stwarzał narażenie na promieniowanie i był gabinetem radiologicznym (a nie dentystycznym), to dopiero wówczas koniecznym byłoby posiadanie certyfikatu potwierdzającego zdanie egzaminu z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta oraz dokumentacji systemu zarządzania jakością.
Dawka promieniowania taka jak podczas rejsu samolotem
W ocenie skarżącego, ustawa Prawo atomowe, czy przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi oraz przepisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej - to przepisy, które powinny odnosić się do podmiotów, stosujących urządzenia radiologiczne (np. zakłady radioterapii), a nie do gabinetów dentystycznych, gdzie promieniowanie, występuje w ilościach zbliżonych do tzw. promieniowania tła.
Przy badaniu OPG pacjent otrzymuje 10 mikrosivertów czyli tyle co każdy pasażer samolotu - podczas jednej godziny lotu, a przy badaniu RTG (zdjęcia zębowe) dawka jest pięciokrotnie mniejsza.
GIS nieugięty w zaleceniach inspektorów
Główny Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję
GIS podkreślił, że organ I instancji, w wyniku kontroli stwierdził liczne uchybienia, które stanowią naruszenie przepisów z zakresu ochrony radiologicznej. Argumenty skarżącego nie zasługują na uwzględnienie, gdyż właściciel gabinetu jest pracownikiem w rozumieniu ustawy Prawo atomowe.
Inne argumenty mówiły m.in. o tym, że mający zezwolenie na uruchomienie pracowni RTG podmiot jest zobowiązany spełniać określone wymogi § 22 rozporządzenia ministra zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi.
Sprawę ocenił WSA w Warszawie. Kto miał rację?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał: skarżący ma rację, że organa obu instancji nieprawidłowo uznały, iż gabinet dentystyczny jest pracownią rentgenowską - w rozumieniu przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi.
Przez "pracownię rentgenowską" należy rozumieć pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, przeznaczonych do wykonywania medycznych procedur radiologicznych z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, natomiast przez gabinet rentgenowski pomieszczenie pracowni rentgenowskiej, w którym zainstalowana jest na stałe co najmniej jedna lampa rentgenowska – § 1 pkt. 3 i 4 rozporządzenia. Medyczną procedurą radiologiczną jest opis czynności niezbędnych do przeprowadzenia badania lub zabiegu z wykorzystaniem promieniowania jonizującego w celu postawienia diagnozy bądź leczenia (art. 3 pkt. 13 Prawa atomowego).
Im więcej utraconych zębów, tym większe ryzyko demencji
Czym jest gabinet rentgenowski
Gabinet rentgenowski jest częścią składową pracowni rentgenowskiej, a nie samodzielnym pomieszczeniem; nie może być zatem utożsamiany z "pracownią rentgenowską", nie może być tym bardziej utożsamiany z "medycznymi gabinetami stomatologicznymi wyposażonymi w aparaty rentgenowskie" - w rozumieniu § 11 ust. 2 pkt. 2 cyt. rozporządzenia. Skoro bowiem rozporządzenie wprowadza pojęcie medycznego gabinetu stomatologicznego, w którym jest aparat rentgenowski, zamiast używać terminu "pracownia rentgenowska" lub "gabinet rentgenowski", to świadczy to o tym, iż pojęcia te nie są tożsame.
W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie PWIS dokonał błędnej kwalifikacji prawnej podmiotu, w którym znajdował się stomatologiczny punktowy aparat rentgenowski model Kodak 2200 i aparat rentgenowski stomatologiczny do zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych model ORTHORALIX 9200 DDE CEPH.
Istotnym błędem GIS było nie tylko utrzymanie w mocy tak wadliwego orzeczenia organu I instancji, ale również brak należytej i wymaganej od organu władzy publicznej znajomości prawa, na podstawie którego orzeka.
Bezkrytyczne i bezrefleksyjne powielenie w uzasadnieniu decyzji organu odwoławczego twierdzeń organu I instancji i wskazanych przezeń podstaw prawnych świadczy o braku staranności w dokonanej ocenie kontrolowanej decyzji.
Sygn. akt VII SA/Wa 866/16


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Zabieg stomatologiczny w narkozie nie uzyskał akceptacji NFZ
lexDENT» Szkolenie NIL - ochrona radiologiczna dla dentystów. Ruszają zapisy
eduDENT» To pozwoli uniknąć zakażań w gabinecie lekarskim. Konkretne wskazania
lexDENT» Jak przeprowadzać audyty kliniczne w radiologii. Nowe rozporządzenie ministra zdrowia
lexDENT
-
Kto chce poprowadzić gabinet stomatologiczny w szkole
newsDENT -
Mariusz Duda uhonorowany za zasługi dla polskiej stomatologii
newsDENT -
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie