PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Konsultacja a obowiązek wystawiania zaświadczenia o stanie zdrowia jamy ustnej

30-08-2013, 00:45
Konsultacja a obowiązek wystawiania zaświadczenia o stanie zdrowia jamy ustnej (fot. Fotolia)
Konsultacja a obowiązek wystawiania zaświadczenia o stanie zdrowia jamy ustnej (fot. Fotolia)
Zgodnie z ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszelkie badania i konsultacje przed planowym zabiegiem pacjenta należą do podmiotu przeprowadzającego zabieg. Czy w takim razie dentysta z kontraktem ma obowiązek wystawiania zaświadczeń o stanie zdrowia jamy ustnej i zębów pacjentów choć takiej usługi nie ma w koszyku świadczeń gwarantowanych?

Na takie pytanie, zadane przez jednego z lekarzy dentystów odpowiedzi udzielili przedstawiciele z Mazursko-Warmińskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dokumentem, w którym zdaniem przedstawicieli Funduszu zawarta jest odpowiedź, jest rozporządzenie ministra zdrowia z  30 sierpnia 2009 roku w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń (Dz. U. 09.140.1144 ) z póź. zm.

Dokładnie chodzi o załącznik nr 1 - Wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych, który określa jako świadczenie gwarantowane badanie lekarza specjalisty z krótką pisemną oceną i wskazaniami diagnostycznoterapeutycznymi dla lekarza prowadzącego, bez powiązania z innymi świadczeniami gwarantowanymi - 23.0105.

W opinii NFZ, w wymienionym załączniku nie ma zapisów ograniczających wykonywanie tego świadczenia wyłącznie przez lekarzy specjalistów.

Uznajemy więc lekarza dentystę za specjalistę, który posiada kwalifikacje do przeprowadzenia badanie jamy ustnej i zębów, a także do udzielenia pisemnej odpowiedzi o stanie zdrowia pacjenta dla lekarza prowadzącego argumentują prawnicy NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH