PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Konieczne zmiany umów realizowanych na zasadach wolontariatu

Autor: miro • Źródło: ms
05-10-2020, 09:09
Konieczne zmiany umów realizowanych na zasadach wolontariatu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Rzecznik Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie uzyskał interpretację Ministerstwa Zdrowia w sprawie przepisów nowelizacji ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza Dentysty. Chodziło o osoby odbywające szkolenie specjalizacyjne na zasadach „wolontariatu”.

W związku z wejściem życie ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 16 tej ustawy) Rzecznik Praw Lekarza zauważył konieczność zmian zapisów w umowach, które były zawierane w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego na zasadach tzw. „wolontariatu”. W związku z tym RPL wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o interpretację znowelizowanej ustawy.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wskazało, iż znowelizowane przepisy oznaczają, że od wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o ZLiLD oraz niektórych innych ustaw podmioty szkolące, które miały zawarte z lekarzami umowy cywilnoprawne na zasadach tzw. „wolontariatu”, muszą dokonać ich aneksowania, w celu wprowadzenia do treści umów zapisów o wynagrodzeniu, które nie będzie mogło być niższe niż wysokość minimalnej stawki godzinowej za pracę ustalonej na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564).

W przypadku problemów z aneksowaniem umów OIL prosi o kontakt mailowy z Rzecznikiem Praw Lekarza (podając swoje dane i nazwę placówki):  rzecznikprawlekarza@oilwaw.org.pl.

źródło: OIL w Warszawie 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   OIL w Warszawie   wolontariat  

POLECAMY W SERWISACH