• Wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce przestaną obowiązywać przepisy, które nakładały na medyków obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19
  • Stan zagrożenie epidemicznego zostaje odwołany z 1 lipca 2023 r., jak przypomina portal Prawo.pl
  • Sam obowiązek szczepień w środowisku pracowników medycznych stanowił temat dużych kontrowersji. Placówki medyczne nie miały podstawy prawnej do weryfikowania szczepień

Pracownicy medyczni zwolnieni z obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 12 maja 2022 roku wprowadzającym w kraju stan zagrożenia epidemicznego medycy muszą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jednakże zgodnie z zapowiedziami resortu od 1 lipca tego roku stan zagrożenia zostanie zniesiony. Co w takim razie oznacza ta zmiana?

- Odwołanie obowiązku szczepień personelu medycznego na COVID-19 to logiczna konsekwencja odwołania stanu zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-CoV-2 – powiedział portalowi Prawo.pl radca prawny Jakub Kowalski, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Przypomnijmy: obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dotyczą trzech grup:

Koniec kontrowersji wokół obowiązku szczepień medyków przeciwko COVID-19

Warto podkreślić, że obowiązek zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszedł w życie 1 marca 2022 roku, jednakże przepisy te poszerzono o wskazanie, że medycy zatrudnieni w ochronie zdrowia, aptekach oraz studenci medycyny powinni posiadać tzw. paszport covidowy. Przypomniano, że certyfikat ozdrowieńca nie jest przeciwskazaniem do szczepienia się, natomiast "jego termin ważności 180 dni nie ogranicza prawa do wystawienia UCC po szczepieniu przeciw COVID-19".

Jednocześnie zaś zastrzeżono, że obowiązek szczepień nie będzie egzekwowany u osób, które mają przeciwwskazania do szczepienia. 

Temat obowiązkowego szczepienia wzbudził w środowisku dyskusję, zwłaszcza że MZ wskazało, że brak poddania się szczepieniu może "uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu". W środowisku wybrzmiewały głosy, m.in. że placówki medyczne nie mają podstawy prawnej, aby weryfikować szczepienia.