Eko – Unia stoi na stanowisku, że w tej sprawie potrzebny jest wyraźny sygnał od społeczeństwa i dlatego prosi o wsparcie i głosy za wycofaniem amalgamatu do 2025 r.

- Pomimo prawnych regulacji, wymuszających eliminowanie rtęci ze środowiska, niebezpieczny metal, pochodzący z gabinetów stomatologicznych, jest nadal uwalniany do środowiska – twierdzi Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, w którym na tym polu aktywnie działa Hanna Schudy.

Organizacja ekologów przypomina, że polski rząd nie przesłał Komisji Europejskiej danych dotyczących zużycia amalgamatu w Polsce. Brakuje także wiarygodnych danych pozwalających oszacować ile dokładnie amalgamatu używa się w Polsce.

- Można podejrzewać, że ze względu na dominujący udział prywatnego sektora stomatologicznego w Polsce oraz na potrzeby estetyczne pacjentów liczba zakładanych plomb z rtęcią z roku na rok maleje. Wobec braku danych oraz niechęci pacjentów do tego rodzaju plomb, wycofanie amalgamatu w Polsce jest pożądane z powodów środowiskowych, zdrowotnych i estetycznych – twierdzi Eko - Unia.

Trwają prace nad wycofaniem w Unii Europejskiej amalgamatu stomatologicznego, co ma się dokonać do 2025 r. Stowarzyszenie podkreśla, że potrzebny jest w tej sprawie wyraźny sygnał od społeczeństwa i dlatego prosi o wsparcie i głosy za wycofaniem amalgamatu do 2025 r.

Eko-Unia przygotowała apel (dostępny na stronie internetowej organizacji), który chce skierować do rządu, a w którym domaga się podjęcia decyzji o wycofaniu wypełnień amalgamatowych w stomatologii najpóźniej do 2025 r., a także skutecznego przeciwdziałania emisji rtęci z odpadów stomatologicznych do środowiska oraz dostosowania refundacji NFZ do alternatywnych materiałów wypełnieniowych.

Deklarację można podpisywać od wielu miesięcy, ale – póki co – znalazło się tylko kilkadziesiąt osób (i podmiotów) chętnych do jej wsparcia.

Deklarację mogą wypełnić zarówno osoby prywatne jak i organizacje – dodaje Stowarzyszenie.