PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kompromisowe rozwiązane ws minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Autor: nieck • Źródło: en
11-06-2021, 11:10
Kompromisowe rozwiązane ws minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia Senat przyjął nowe wskaźniki do wyznaczania minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia (fot. Pixabay)
Mimo krytyki samorządów zawodów medycznych senacka komisja zdrowia przyjęła do projektu ustawy poprawki m.in. podnoszące wskaźniki wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia.
  • Przyjęta poprawka dotycząca wskaźników jest pewnego rodzaju kompromisem, który nikogo nie dyskryminuje, w ocenie senator Beaty Małeckiej-Libery.
  •  Wynagrodzenie lekarza albo lekarza dentysty ze specjalizacją drugiego stopnia lub tytułem specjalisty na poziomie 1,7 średniej krajowej; wynagrodzenie lekarza albo lekarza dentysty ze specjalizacją pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny - współczynnik 1,4.
  • Resort zdrowia wychodzi z założenia, że ustawa jest korzystna dla pracowników sektora ochrony zdrowia i neutralna dla pracodawców.

Podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia przedstawiciele samorządu lekarskiego i samorządu pielęgniarek i położnych jak również senatorowie opozycji krytykowali zapisy ustawy. Zwracali uwagę, że propozycja rządu przewiduje zbyt niskie wskaźniki, które spowodują pogłębienie kryzysu kadrowego w sektorze ochronie zdrowia w Polsce.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja podkreślał, że środowisko lekarskie nie uczestniczyło w posiedzeniach Zespołu, który wypracował przyjęte przez Sejm RP zapisy. Skład Zespołu był bardzo wąski i nie zapewniał szerokiej reprezentacji przedstawicieli zawodów medycznych, dlatego trudno jest mówić o jakimkolwiek porozumieniu z tymi środowiskami.

Rozwiązanie neutralne dla pracowdawcy?

Tymczasem wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekonywał, że ustawa jest korzystna dla pracowników sektora ochrony zdrowia i jest neutralna dla pracodawców. Podkreślił, że ustawa ta podwyższa od 1 lipca  br., wszystkie wskaźniki najniższego wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia co dotyczy zarówno pracowników medycznych i niemedycznych w placówkach ochrony zdrowia.

Minister M. Miłkowski podkreślił, że mowa jest o najniższym wynagrodzeniu i nie może być ono niższe przypominając, że pracownicy mają też dodatki stażowe i dodatki za dyżury.

Poprawki do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach proponujące wzrost współczynników zostały wypracowane w gronie przewodniczących Związków Zawodowych zrzeszonych w Branży Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych i prezesów wszystkich samorządów zawodów medycznych.

Przewidują one m.in. że wynagrodzenie lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny, będzie miało współczynnik 1,7 średniej krajowej; wynagrodzenie lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny - współczynnik 1,4 średniej krajowej, wynagrodzenie lekarza albo lekarza dentysty bez specjalizacji - współczynnik 1,2 średniej krajowej, wynagrodzenie lekarza stażysty - współczynnik 1 średniej krajowej. Więcej szczegółów w tekście: Podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia przyjęte przez Senat.

Wskaźniki żenująco niskie, ale nikogo nie dyskryminują

SŁOWA KLUCZOWE
wynagrodzenia lekarzy dentystów  

POLECAMY W SERWISACH