PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy prace protetyczne bez VAT

31-05-2013, 00:01
Kiedy prace protetyczne bez VAT (foto: sxc.hu)
Kiedy prace protetyczne bez VAT (foto: sxc.hu)
Skoro pojawiło się takie pytanie i skoro odpowiedział na nie Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu oznacza to, że mogą być i tego typu wątpliwości. 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej świadczy usługi polegające na wykonywaniu prac protetycznych (protezy, mosty, korony, wkłady). Technicy dentystyczni realizują prace z materiałów kupionych przez NZOZ, który nie jest czynnym podatnikiem VAT.

W kolejnym etapie lekarze stomatolodzy, w oparciu o efekt pracy techników,  realizują usługi medyczne służące przywróceniu czynności i funkcji narządu żucia.

Powstało pytanie: czy zwolnieniu od podatku VAT podlegają uzupełnienia protetyczne braków zębów wykonane ze wszystkich materiałów stosowanych w stomatologii i protetyce (metal, porcelana, złoto, tytan) i to pomimo znacznych różnic w cenach tych materiałów.

Zdaniem kierujących NZOZ, prace protetyczne podlegają zwolnieniu od podatku bez względu na rodzaj zastosowanego materiału i ceny (wybór zależy wyłącznie od możliwości finansowych odbiorcy).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał takie stanowisko za prawidłowe i dodał m.in., że zwolnieniem od VAT objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z: profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi, które tych celów nie realizują nie mogą korzystać ze zwolnienia.

W związku z tym każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświecał usłudze świadczonej pacjentom. Zauważyć bowiem należy, iż nie zawsze usługi realizowane z myślą o pacjencie mają na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę jego zdrowia. W przypadku, gdy świadczone usługi nie będą związane z ochroną zdrowia (takiego celu nie będą realizować) - nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Sygnatura akt: ILPP2/443-1140/11-4/SJ

Patrz także:

Rozliczanie prac protetycznych

Lekarz dentysta daleko od zwrotu VAT

Usługa stomatologiczna bez VAT, ale z zastrzeżeniami

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   materiały stomatologiczne   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH