PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kiedy na wakacje bez kwarantanny?

Autor: nieck • Źródło: en
06-05-2021, 14:31
Kiedy na wakacje bez kwarantanny? Zielone Zaświadczenie Cyfrowe ma ułatwić zagraniczne podróże (fot. Pixabay)
Prezydium NRL popiera propozycję Komisji Europejskiej ustanowienia ogólnounijnych zaświadczeń o szczepieniach przeciwko COVID-19.
  • Unijna swoboda przemieszczania się pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz EOG przywrócona przez "zielone zaświadczenie cyfrowe”.
  • Czy Komisja Europejska zamierza wprowadzić obowiązku szczepień przeciwko COVID-19?
  • Konieczne skuteczne działania  przeciwdziałające fałszowaniu zaświadczeń i ochronie danych osobowych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej popiera propozycję Komisji Europejskiej, która chce wprowadzić ogólnounijne zasady wydawania, weryfikacji i uznawania zaświadczeń potwierdzających, że konkretna osoba  zaszczepiła się przeciwko COVID-19, uzyskała ujemny wynik testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 albo wyzdrowiała po zakażeniu, czyli tzw. „zielonego zaświadczenia cyfrowego”.

Przy założeniu, że podstawowym celem ustanowienia takiego zaświadczenia ma być wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz EOG i przebywania na ich terytorium,  będzie to także dodatkową zachętą dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, podkreśla w swoim stanowisku Prezydium NRL.

Jednak nie wolno zapominać, że szczepienia ochronne, w tym szczepienia przeciwko COVID-19, są przede wszystkim indywidualnym prawem człowieka, ale jednocześnie także wyrazem wspólnej odpowiedzialności każdego z nas w zakresie zdrowia publicznego. Podkreślić przy tym należy, że propozycja Komisji Europejskiej nie zmierza do wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.

Ustanawiając omawiane regulacje, instytucje Unii Europejskiej muszą zapewnić, że nie będzie to dyskryminować osób, które nie miały jeszcze możliwości zaszczepić się lub nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych – działania te powinny być skorelowane z działaniami takimi np. jak zapewnienie dostępności testów, bezpłatnych albo w przystępnej cenie, podkreśla samorząd lekarski.

Należy także wprowadzić skuteczne środki służące ochronie danych osobowych oraz przeciwdziałające fałszowaniu zaświadczeń.

Zaświadczenie związane z pandemią COVID-19 ma być narzędziem tymczasowym, stosowanym do czasu zakończenia pandemii COVID-19.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zachęca instytucje unijne do kontynuowania prac nad wdrożeniem wspólnej europejskiej karty szczepień, która mogłaby być elementem krajowych programów immunizacyjnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta na wakacjach   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH