• Trwają konsultacje dotyczące zakazu stosowania amalgamatu na obszarze UE (analizowane daty to 2025 lub 2030 r.)
  • Konsultacje w sprawie wycofania z użytku amalgamatu potrwają do 3 maja
  • Komisja Europejska liczy na głosy praktyków i specjalistów w dziedzinie stomatologii  

Komisja Europejska chce poprawić przepisy dotyczące rtęci i zapewnić więcej bezpieczeństwa w gabinetach stomatologicznych oraz mniejszą emisję rtęci do środowiska. Wcześniej przepisy ograniczyły stosowanie amalgamatu w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, kobiet karmiących itp. Teraz prace mogą doprowadzić do całkowitego zakazu stosowania amalgamatu w Unii Europejskiej

Polska wycofuje amalgamat stomatologiczny, a jak z całą UE 

W Europie i na świecie trwają prace nad eliminowaniem emisji rtęci do środowiska. Polska niejako wyszła przed szereg i w 2022 r. zdecydowała o wycofaniu amalgamatu z koszyka świadczeń gwarantowanych oraz zastąpienie go cementem szkłojonomerowym.

Teraz procesowane jest wycofanie amalgamatu w Unii Europejskiej. Komisja wcześniej chce poznać zdanie obywateli na ten temat. Oczywiście szczególnie ważne będą głosy specjalistów. Od głosu obywateli może zależeć to czy amalgamat zostanie wycofany w 2030 r. czy może już w 2025 r.

Przedstawiciele branży stomatologicznej proszeni o wsparcie

Jak na razie udział Polski w tych konsultacjach jest bardzo mały, a zostało dosłownie kilka dni na wysłanie swojego głosu tutaj

Komisja liczy szczególnie na głosy praktyków i specjalistów w dziedzinie stomatologii (w tym dentystów, stowarzyszeń dentystycznych, producentów materiałów dentystycznych, stowarzyszeń branżowych), ale także fachowców z dziedziny ochrony środowiska (gospodarki odpadami).

Pytania obejmują różne branże, ale można ograniczyć wypowiedzi do tematu stomatologii. Celem są nowe przepisy dotyczące rtęci, które - jak na razie - określa rozporządzenie (UE) 2017/852.