PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kaseta implantologiczna z podatkiem VAT

ms
08-08-2014, 08:18
Kaseta implantologiczna z podatkiem VAT Jaki VAT przy zakupach dentysty? (foto: Fotolia/PTWP)
Właściciel gabinetu stomatologicznego zakupił kasetę implantologiczną, wykorzystywaną do świadczenia usług stomatologicznych zwolnionych z podatku VAT. Zakup kasety implantologicznej został udokumentowany fakturą VAT. Co z tym podatkiem?

Lekarz dentysta, prowadzący samodzielnie usługi stomatologiczne, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Świadczy on usługi stomatologiczne zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku VAT (usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu lekarza dentysty) oraz usługi opodatkowane podatkiem VAT (wybielanie zębów).

Dentysta chciał wiedzieć, czy w takiej sytuacji przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze potwierdzającej nabycie kasety implantologicznej, jeśli służy ona do świadczenia usług zwolnionych z podatku VAT.

Taką odpowiedź dostał od dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zasada ta wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem kasety implantologicznej, ponieważ kaseta implantologiczna jest wykorzystywana wyłącznie do świadczenia usług stomatologicznych zwolnionych z podatku VAT.

Sygn. akt IPTPP4/443-892/13-4/JM

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
podatki dentysty   izba skarbowa   VAT   zakup sprzętu  

POLECAMY W SERWISACH