PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Kary za odpady medyczne – jak żądać wznowienia postępowania administracyjnego

Autor: szaft • Źródło: NRL/szaft
10-12-2013, 13:42
Kary za odpady medyczne – jak żądać wznowienia postępowania administracyjnego Kary za odpady medyczne – jak żądać wznowienia postępowania administracyjnego (Fot. Fotolia/PTWP)
Naczelna Rada Lekarska przypomina, iż osoby ukarane na podstawie przepisu dotyczącego odpadów medycznych, mogą żądać wznowienia postępowania administracyjnego. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, przepis nakładający na lekarzy dentystów karę 10.000 zł za nieterminowe przekazanie zestawienia danych o odpadach jest niekonstytucyjny.

Samorząd lekarski przypomina o możliwości wznowienia postępowania w związku z publikacją wyroku. Od 3 grudnia 2013 roku wiążący staje się wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający art. 79 c ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach w brzmieniu obowiązującym od 12 marca 2010 r. do 19 lipca 2011 r. za niezgodny z art. 2 Konstytucji RP (Dz. U. z 2013 r. poz. 1426).

Wyrok Trybunału otwiera możliwość ubiegania się o zwrot zapłaconej lub anulowanie rozłożonej na raty kary.

Ukarani lekarze dentyści, skargę o wznowienie powinni wnieść do marszałka województwa, który wydał decyzję nakładającą karę, w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (czyli od 3 grudnia 2013 r.).

Wzór wniosku o o wznowienie postępowania znajduje się na stronie internetowej NRL (tutaj).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH