Kary za brak separatorów amalgamatu? Minister przytacza argumenty NRL.

Jak już informowaliśmy grupa posłów apelowała do ministra klimatu i środowiska o egzekwowanie kar wobec właścicieli gabinetów stomatologicznych, którzy nie wyposażyli stanowisk pracy w separatory amalgamatu.
Czytaj: Żądania egzekwowania kar za brak separatorów amalgamatu
Takie wskazywanie odpowiedzialności za dbałość o środowisko spotkało się ze stanowczym sprzeciwem Komisji Stomatologicznej NRL.
Czytaj: Grupa posłów rozwiązuje problemy stomatologii: dialog, koncyliacja, czy nakładanie kar?
Odpowiedzi na oczekiwania posłów udzielił Adam Guibourgé-Czetwertyński podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska od dłuższego czasu trwają prace nad pełną implementacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008.
Tematyka rozporządzenia jest bardzo szeroka, co pociąga za sobą konieczność analizy wielu obszarów i współpracę z licznymi urzędami centralnymi i organami. Przy tym należy zauważyć, że w dobie pandemii współpraca z organami takimi jak Państwowa Inspekcja Sanitarna jest utrudniona.
Implementacja rozporządzenia ma na celu stworzenie m.in. utworzenie systemu kontroli nad podmiotami objętymi zapisami rozporządzenia, w tym m.in. gabinetami stomatologicznymi, co do których rozporządzenie wprost nakłada konkretne obowiązki. Regulacje będą także zawierały katalog sankcji przewidzianych za niewywiązywanie się z obowiązków. Na chwilę obecną prace wewnątrzresortowe wciąż się toczą, dlatego o konkretnych rozwiązaniach będzie można mówić po ich przedyskutowaniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Należy przy tym zauważyć, że zgodnie ze stanowiskiem nr 1/V111/2021 Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z 8 marca 2021 r. w sprawie postanowień wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci od momentu prowadzenia prac legislacyjnych nad rozporządzeniem w sprawie rtęci samorząd lekarski zwracał uwagę na brak możliwości dostosowania się przez lekarzy dentystów do obowiązków narzuconych przez to rozporządzenie w tak dużym państwie w krótkim czasie.
Jednocześnie zawarty w art. 10 ust. 4 rozporządzenia zwrot „wyposażenie w separator" ma sens przy założeniu jego trwałego i prawidłowego działania. Przeprowadzane przez samorząd lekarski sondy wśród sprzedawców separatorów amalgamatu (lipiec 2019 r. i luty 2021 r.) wykazują co prawda chęć sprzedaży gabinetom stomatologicznym separatorów, jednak przy minimalnym, jak na rozmiar wyzwania, potencjale serwisu tych urządzeń.
Jednocześnie pragnę poinformować, że zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2020 r. poz. 2028) zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Zgodnie z art. 6 ww. ustawy odprowadzanie ścieków do kanalizacji miejskiej odbywa się na podstawie pisemnej umowy, zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowokanalizacyjnym, a odbiorcą usług.
Stosownie do art. 10 pkt 2 i 3 ww. ustawy dostawca ścieków przemysłowych wprowadzonych do urządzeń kanalizacyjnych jest obowiązany do instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe i prawidłowej eksploatacji tych urządzeń oraz umożliwienia właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych dostępu w każdym czasie do miejsc kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do tych urządzeń oraz przeprowadzania kontroli sieci i urządzeń do podczyszczania ścieków będących własnością odbiory usług.
Natomiast zgodnie z art. 9 ust 3 ww. ustawy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jest obowiązane do prowadzenia regularnej kontroli ilości i jakości odprowadzanych ścieków bytowych i ścieków przemysłowych oraz kontroli przestrzegania warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.
W związku z powyższym kompetencje do kontroli podmiotów wprowadzających do kanalizacji ścieki, w tym ścieki przemysłowe, oraz posiadania przez nich niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe, należą do przedsiębiorstw wodociągowokanalizacyjnych.
Ponadto uprzejmie informuję, że z informacji przekazanych do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska nie wynika, aby występował problem dotyczący sposobu realizacji przez gabinety stomatologiczne obowiązków wymienionych w ww. rozporządzeniu, o czym świadczy znikoma liczba wpływających wniosków o podjęcie interwencji.
W okresie 2019 – 2021 do Inspekcji Ochrony Środowiska wpłynęły dwa zgłoszenia o interwencję w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu gabinetów, w tym w zakresie wyposażenia w separatory amalgamatu. Przeprowadzona kontrola przez warmińsko – mazurskiego inspektora ochrony środowiska nie potwierdziła braku realizacji tego obowiązku.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Podwyżki nie tylko dla lekarzy. Tyle zarobią technik dentystyczny, higienistka i asystentka
bizDENT -
Od 1 lipca pensje w ochronie zdrowia w górę. Wchodzą podwyżki minimalnych wynagrodzeń
bizDENT -
Aparaty ortodontyczne. Impuls do rozwoju leczenia przy pomocy nakładek przezroczystych
eduDENT -
Zabiegi w narkozie w stomatologii. NFZ szuka chętnych
newsDENT -
W lipcu duży wzrost zakażeń COVID-19. Minister zdrowia zdradził czarny scenariusz
newsDENT -
Medycyna na Uniwersytecie Warszawskim. Start w 2023 r.
eduDENT -
Pasty do zębów. Których nie należy często używać?
techDENT -
Klinika. Bezprawne stosowanie nazwy. Niewykluczone kary
lexDENT
-
Straciła 11 zębów. Według sądu zawinił lekarz i pacjentka
lexDENT -
Odkryto nowe powikłanie po COVID-19. Objawia się silnym bólem. To nekroza szczęki
techDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Od 1 lipca podatki w dół, pensje w górę. Duże zmiany również dla medyków
bizDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie -
lekarz dentysta
mazowieckie -
lekarz dentysta
Środa Wielkopolska, wielkopolskie
KURSY LAST MINUTE
-
Fotografia w gabinecie...
Wrocław, dolnośląskie -
NOWOCZESNA RADIOLOGIA STOMATOLOGICZNA...
Wrocław, dolnośląskie -
DIAGNOSTYKA RADIOLOGICZNA...
Warszawa, mazowieckie -
Szyna- jako narzędzie o wielu...
Bielsko-Biała, śląskie