Zdaniem Andrzeja Dudy (PiS), należy powrócić do zamierzeń prof. Zbigniewa Religi. m.in. do projektów regulacyjnych (sieć szpitali, koszyk świadczeń). Uważa też, że trzeba walczyć z narastającym brakiem lekarzy i niskimi pensjami pielęgniarek.

Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna) z kolei uważa, że szkoda czasu i pieniędzy na angażowanie lekarzy i pielęgniarek do sprawdzania kto jest ubezpieczony. Ponieważ, jej zdaniem, konstytucja gwarantuje ubezpieczenie wszystkim obywatelom. Kandydatka uważa, że powinniśmy utrzymać sieć szpitali publicznych, zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia.

Adam Jarubas (PSL) również zwiększyłby nakłady na ochronę zdrowia do 10 proc. PKB. Uważa też, że trzeba wprowadzić finansowanie POZ w zależności od rezultatów uzyskiwanych przez lekarza rodzinnego.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski (PO) jest zdania, że reformy powinny zmierzać do dokładniejszej, uniezależnionej od płatnika, wyceny usług medycznych i decentralizacji NFZ. Komorowski chce powrotu do systemu opartego na regionalnych funduszach, jest przeciwnikiem prywatyzacji szpitali. Jego zdaniem, decyzje związane z tworzeniem sieci placówek szpitalnych muszą wychodzić naprzeciw potrzebom pacjentów i ułatwiać dostęp do leczenia.

Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) zapowiada w TVN24, że zlikwiduje służbę zdrowia. Jego zdaniem, opieka medyczna powinna działać tak, jak weterynaria. „Ona działa bezbłędnie, bo nie istnieje ministerstwo chorych psów, chorych kotów" - tłumaczy. Oczywiście uważa, że powinna istnieć prywatna opieka zdrowotna, która zdaniem kandydata, okaże się tańsza.

Marian Kowalski (Ruch Narodowy) jest natomiast zdania, że aby poprawić sytuację ochrony zdrowia w Polsce należy zlikwidować NFZ. W jego opinii szpitale, zależnie od wielkości i rodzaju świadczonych usług, powinny być w ręku samorządu terytorialnego a największe, wysoko wyspecjalizowane, przejściowo w ręku Ministerstwa Zdrowia.

Paweł Kukiz natomiast chciałby zebrać grupę ekspertów i przedstawicieli mediów i stworzyć okrągły stół, który wypracowały najlepsze rozwiązania dotyczące ochrony zdrowia.

Wanda Nowicka (Unia Pracy) deklaruje z kolei, że będzie dążyła do pełnej implementacji dyrektywy o transgranicznej opiece medycznej.
Magdalena Ogórek (SLD) stawia na ponadpartyjne porozumienie dotyczące modelu ochrony zdrowia, który byłoby realizowane przez kolejne ekipy rządzące. Patronat nad zmianami miałby sprawować prezydent.

Janusz Palikot (Twój Ruch) chciałby aby to lekarze zabiegali o pacjenta a nie pacjent czekał w długiej kolejce do lekarza. Żeby tak się stało zmieniłby finansowanie ochrony zdrowia. Chciałby podzielić NFZ na 6 kas chorych, które rywalizowałyby o pacjenta.

Więcej: rynekzdrowia.pl/tvn24.pl