PARTNER PORTALU
partner portalu

Jest deklaracja posłów: dentyści powinni móc zatrudniać w indywidualnych praktykach lekarskich kolegów po fachu!

ms
04-04-2019, 10:58
Jest deklaracja posłów: dentyści powinni móc zatrudniać w indywidualnych praktykach lekarskich kolegów po fachu! Posłowie podczas sesji samorządowej, zorganizowanej przez KS ORL w Szczecinie
Lekarze dentyści mogliby zatrudniać w indywidualnych praktykach lekarskich stomatologów, gdyby zezwalało na to prawo, ale nie zezwala. I oto podczas sesji samorządowej, zorganizowanej przez KS ORL w Szczecinie, lekarze dentyści trochę nieoczekiwanie dla nich samych usłyszeli z ust posłów „przeszkód nie widzimy”.

To niewątpliwie sukces organizatorów samorządowej debaty, że znalazł się dobry czas i dobre miejsce, gdzie można było usłyszeć deklarację parlamentarzystów o celowości rozwiązania problemu po myśli lekarzy dentystów. Za wcześniej jednak, aby ten sukces przeobraził się w euforię, gdyż może okazać się, że optymizm posłów wyparuje w gąszczu legislacyjnych (i nie tylko) zawiłości.

Na szczęście przybyli na debatę samorządową posłowie lekarze: Czesław Choc (PiS) Marek Hok (PO) oraz lekarz dentysta Radosław Lubczyk (Niezależna) nie tylko nie widzieli przeszkód, ale zadeklarowali, że zrobią wszystko, co mogłoby posłużyć przezwyciężeniu przeszkód, tych rzeczywistych i tych mniej racjonalnych.

Uczestniczącym w spotkaniu optymistom bez wątpienia zapadły w pamięci deklaracje polityków.

Czesław Choc (PiS):
Nie powinniśmy nad tym długo dyskutować, problem powinien być rozwiązany.

Mogę zadeklarować praktyczną pomoc. Nie powinniśmy przy tym zagadnieniu zużywać sił i środków.

Szczerze mówiąc to nie rozumiem tej sytuacji. Jeżeli to jest takie naturalne i normalne to nie powinniśmy zwlekać.

Mam stałą łączność mailową z panem ministrem Szumowskim i obiecuję, że po uzyskaniu od państwa krótkiego resume sprawy przedstawię ją szefowi resortu. Jest szansa, aby dość szybko rozwiązać problem, szczególnie w sytuacji, gdy teraz przygotowywana jest nowelizacja stosownej ustawy.

Marek Hok (PO)
Przyrzekam, że będę starał się reprezentować państwa. Ta sprawa jest warta naszego wspólnego zachodu, obiecuję, że z panem posłem Lubczykiem ramię w ramię zrobimy wszystko, żeby państwu pomóc.

Radosław Lubczyk (Nowoczesna)
Umówię się z ministrem Szumowskim i postaramy się w tej kwestii coś zadziałać. Mamy szansę, skoro jest z nami kolega z Prawa i Sprawiedliwości.

Ostrożni optymiści wyłowili w głosie posłów pewną asekurację

Czesław Choc
Wykreślenie z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty artykułu 53, blokującego możliwość zatrudniania - jest możliwe, chociaż nie przypominam sobie, aby były jakieś protesty związane z tymi przepisami, ale jeżeli rzeczywiście ten artykuł jest bezsensowny – trzeba to zmienić. Podejrzewam jednak, że jakieś racjonalne argumentacje i przesłanki były skoro przepisy zostały w 1996 r. w ten sposób zapisane. Myślę że to jest do załatwienia, chyba że jest coś o czym my nie wiemy a czego nie chcecie powiedzieć.

Marek Hok
O ile zostanę uzbrojony w stosowną wiedzę i jeżeli jest to rzeczywiście bezsensowne oraz bezzasadne – zmiany są potrzebne

Radosław Lubczyk
Rozmawiałem z ministrem Radziwiłłem dwa lata temu na ten temat. On oczywiście mówił że jest problem, ale wtedy Ministerstwo Zdrowia miało inne kłopoty, ale już jakiś czas temu było mówione, że jeżeli zgłosimy propozycję - to Ministerstwo Zdrowia się tym zajmie.

Racjonalni pesymiści nie mogli z przebiegu debaty pozyskać argumentów „na nie”, bo trudno za takie uznać zgodne deklaracje posłów, którzy wespół zapewniali, że żadnych przeszkód nie widzą. Chociaż ortodoksyjni pesymiści zawsze znajdą „ale” i przytoczą chociażby pogawędkę dwóch niedowidzących wierzchowców. - Może weźmiemy udział w Wielkiej Pardubickiej? - Nie widzę przeszkód!

Przeszkody są i szczerze o nich rozmawiano podczas spotkania samorządowców w Kołobrzegu. Od wielu lat nie udało się wypracować dobrego pomysłu, który miałby doprowadzić do szczęśliwego dla stomatologów finału. Co robić?

Dr n. med. Łukasz Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie tak przedstawił sytuację:
Artykuł 53 ustawy o zawodzie lekarza w sposób jednoznaczny mówi, że lekarz nie może zatrudnić w swojej działalności gospodarczej, czyli w indywidualnej praktyce lekarskiej innego lekarza. Tymczasem inna ustawa - o swobodzie działalności gospodarczej nie stawia takich zakazów i każdy poza pracującymi w zawodzie lekarzem i lekarzem dentystą - może zatrudniać niejako do woli: kogo chce, kiedy chce i ilu chce.

Nieżyciowa restrykcja w sposób szczególny dotyka lekarzy dentystów, bo 95 proc. z nich wykonuje zawód w formie indywidualnej działalności gospodarczej.

Jesteśmy traktowani jako przedsiębiorcy, ze wszystkimi tego konsekwencjami, chociażby musimy zadbać o utrzymanie się na konkurencyjnym rynku prywatnych usług. Musimy równocześnie zabezpieczyć potrzeby zdrowotne Polaków realizując świadczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, bo przecież nie zrobi tego nikt inny. Duża część świadczeniodawców podpisuje umowy z NFZ. To ich szczególnie dotyka problem, gdy zachorują, gdy chcą pojechać na urlop, uczestniczyć w wyjeździe szkoleniowym lub po prostu mniej intensywnie pracować, co w pewnym wieku, przy trybie naszej pracy, bywa i wskazane i konieczne. Lekarze dentyści nie mają żadnej możliwości prawnej zatrudnić koleżankę, bądź kolegę po fachu, aby w sposób racjonalny funkcjonować w branży.

Lekarze posiadają zdecydowanie więcej możliwości sytuowania się na rynku pracy. W ich przypadku indywidualna działalność to tak naprawdę często praca na kontrakcie w szpitalu. Niezwykle rzadko zdarza się, że lekarz praktykuje wyłącznie w ramach swojej indywidualnej działalności gospodarczej, a nawet jeśli tak jest - to czynią to tylko na użytek prywatnego rynku.

Prawdopodobnie z tego właśnie powodu ciężko jest nam się przebijać ze słusznymi postulatami, zważywszy, że potencjał lekarzy dentystów, jeśli chodzi o liczebność w korporacji zawodowej wynosi ok. 20 proc. Jedynym naszym osiągnięciem jest zgoda na zatrudnianie stomatologa, gdy ten się szkoli w ramach specjalizacji i stażu podyplomowego.

Stawiamy wniosek o wykreślenie artykułu 53 z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, także dlatego, że jest on sprzeczny z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Taka zmiana nie spowoduje obniżenia jakości wykonywanych świadczeń, chociażby dlatego, że izba lekarska nadal będzie miała nadzór nad praktykami. Takie podmioty mogłyby funkcjonować racjonalnie na przykład otwierając oddziały w mniejszych miejscowościach i wsiach, a więc tam gdzie nie ma sensu, żeby być na posterunku codziennie po 8 godzin, a wystarczy kilka godzin funkcjonowania i to raz lub dwa razy w tygodniu.

Zwracamy się z prośbą do posłów o wsparcie naszych starań, szczególnie poprzez zainspirowanie do działań ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, bo nie ukrywajmy to on jest decydentem, jeśli chodzi o zmiany w ustawie, a parlamentarzyści mogliby te zmiany zaakceptować.

Dr n. med. Agnieszka Ruchała – Tyszler, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie przypomniała, że NRL 22 marca 2019 r. podjęła stanowisko w sprawie postulowanych zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a jedną z propozycji jest właśnie zmiana artykułu 53, który powinien dopuszczać do zatrudnienia przynajmniej jednego lekarza dentysty na umowę o pracę. Warto mieć także na uwadze zasadność sformalizowanej okresowej współpracy pomiędzy prowadzącym indywidualną praktykę a np. implantologiem bądź ortodontą, bo ci właśnie specjaliści mogliby wesprzeć swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami realizację świadczeń medycznych na najwyższym poziomie.

Prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego popiera takie dążenia, gdyż polska stomatologia jest sprywatyzowana. 90 proc. stomatologów pracuje w gabinetach prywatnych i duży odsetek realizuje kontrakty NFZ. - Postulowana zmiana legislacyjna umożliwiłaby nam faktycznie sprawne funkcjonowanie i dałaby możliwości ciągłości wykonywania świadczeń – uważa szefowa PTS.

Niekomfortową dla lekarzy dentystów sytuację wyjaśnia w rozmowie z infoDENT24.pl dr n. med. Łukasz Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie:
Dawne uregulowania zakładały, że przed ewentualnym uruchomieniem gabinetu stomatologicznego należało przepracować w publicznym sektorze ochrony zdrowia trzy lata. Po sprywatyzowaniu branży stomatologicznej takie rozwiązanie w zasadzie nie przylegało do rzeczywistości, bo miejsc pracy dla lekarzy dentystów praktycznie nie było. Podstawowa, dopuszczana przez prawo, możliwość zakładała funkcjonowanie lekarzy dentystów w ramach indywidualnych praktyk lekarskich. Zasadę te wzmocniło prawo unijne, zgodnie z którym wymóg trzyletniej pracy w jednostkach publicznych przestał obowiązywać. Lekarze dentyści, rozpoczynający pracę zawodową, niejako zmuszeni zostali do zakładania indywidualnych praktyk lekarskich ze wszystkimi tego konsekwencjami. Musimy de facto prowadzić podmiot gospodarczy tak jak to się dzieje we wszystkich branżach gospodarki. Jedno co w tym kontekście odróżnia nas od informatyka, hydraulika, czy ogrodnika - jest to, że w zasadzie nie możemy zatrudniać w swojej firmie kolejnego dentysty. Nijak to się ma do generalnej zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Trzeba przyznać, że stan ten w zdecydowanie mniejszym stopniu uwiera koleżanki i kolegów lekarzy, dla których indywidualna praktyka lekarska jest jedną z wielu możliwości pracy w zawodzie, przy czym opcja ta jest rzadko wykorzystywana. Poza tym w  ich przypadku funkcjonowanie w tej formule sprawdza się, gdyż pracę we własnym gabinecie lekarskim trudno porównywać do wyzwań stojących przed właścicielem indywidualnej praktyki stomatologicznej.

***

Materiał powstał w oparciu o przebieg posiedzenia Komisji Stomatologicznej ORL w Szczecinie z udziałem reprezentantów innych izb lekarskich: dolnośląskiej, zielonogórskiej, wielkopolskiej i pomorskiej. Część debaty dotyczącej uruchamiania prywatnych szkół dentystycznych zamieszczamy tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.