PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jeden milion złotych na odszkodowania dla pacjentów. Bilans ostatnich działań RPP

Autor: nieck • Źródło: en
25-06-2022, 06:26
Jeden milion złotych na odszkodowania dla pacjentów. Bilans ostatnich działań RPP Jeden milion złotych na odszkodowania dla pacjentów. Bilans ostatnich działań RPP. Fot. Shutterstock
W efekcie działań RPP, pacjenci w ostatnich tygodniach uzyskali odszkodowania w na około 1 mln złotych. Rzecznik Praw Pacjenta pomaga w wytaczaniu powództw lub dołącza do już toczących się spraw.
  • Biuro RPP poinformowało, że pacjenci, którym RPP pomagał w dochodzeniu ich praw uzyskali odszkodowania wysokości jednego  miliona za naruszenie praw pacjenta
  • RPP wytacza powództwa z urzędu albo na wniosek pacjenta
  • Pojawiła się nowa tendencja w tego typu sporach, gdyż coraz więcej placówek medycznych decyduje się na ugodowe rozwiązywanie 

Rzecznik Praw Pacjenta. Skuteczne działania w obronie pacjentów

- Przed sądem działamy na prawach przysługujących prokuratorowi. Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych, informuje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

RPP działa dwutorowo:

  • pomaga poszkodowanym pacjentom w wytaczaniu powództw
  • przyłącza się do postępowań cywilnych.

Tego typu działania mogą być podjęte albo z urzędu, albo na wniosek poszkodowanego pacjenta. To bezcenna pomoc, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent sam nie jest w stanie skutecznie dochodzić swoich roszczeń, albo gdy jego sprawa może być szczególnie ważna dla kształtowania się orzecznictwa sądów.

Okazuje się, że coraz częściej podmioty lecznicze wybierają ugodowe rozwiązywanie sporów,  głównym powodem są wysokie koszty procesów. 

Zaniedbania personelu medycznego spowodowały niepełnosprawność pacjenta

Wśród najbardziej spektakularnych spraw wygranych przez RPP jest roszczenie wobec szpitala, którego personel nie dochował standardów opieki okołoporodowej. Pomimo że  podczas porodu dochodziło do spadków tętna u dziecka do poziomu świadczącego o poważnym stanie niedotlenienia, personel medyczny nie podjął działań zmierzających do przyspieszenia porodu. Na skutek tego zaniedbania  dziecko urodziło się w ciężkim stanie. I choć reanimacja przywróciła funkcje życiowe, jednak niedotlenienie mózgu spowodowało poważną niepełnosprawność. Podmiot leczniczy zgodził się na zapłatę wysokiego zadośćuczynienia oraz wypłatę comiesięcznej renty. 

Podana zła szczepionka. Wbrew zaleceniom lekarza

Inna sprawa zakończona  ugodą dotyczyła podania dziecku niewłaściwej szczepionki.

Personel medyczny przychodni nie dochował należytej staranności, podana została inna szczepionka niż ta do której zakwalifikował dziecko lekarz i zaakceptowana przez jego rodziców.

Działanie to naraziło dziecko na podwyższone ryzyko działań niepożądanych oraz zbyt niski poziom odporności uzyskany w wyniku szczepienia niewłaściwym preparatem. W odpowiedzi na wystosowane wezwanie przez RPP do zapłaty, podmiot leczniczy zapłacił na rzecz małoletniego pacjenta satysfakcjonujące zadośćuczynienie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
odszkodowanie   RPP  

POLECAMY W SERWISACH