PARTNER PORTALU
partner portalu

Jakie formy egzaminu z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta?

ms
26-05-2020, 11:50
Jakie formy egzaminu z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta? Szkolenia z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta (foto: pixabay)
Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnił zasady realizowania egzaminów z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta, uwzględniając szczególnie wątek ich przeprowadzania w przypadku szkolenia na odległość.

Zgodnie z art. 33n ust. 3 pkt 1 ustawy z 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1792, z późn. zm.) osoba wykonująca badania diagnostyczne, zabiegi lub leczenie, z zastosowaniem promieniowania jonizującego, a także osoba nadzorująca ich wykonywanie, wykonuje obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta m.in. przez ukończenie szkolenia w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta, kończącego się wewnętrznym egzaminem i uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego ukończenie tego szkolenia oraz zdanie egzaminu.

Jak natomiast wskazano w art. 33n ust. 8 ustawy z 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe szkolenie w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta może prowadzić podmiot, który dysponuje m.in. egzaminatorami posiadającymi wyższe wykształcenie, wiedzę i doświadczenie zawodowe, zgodne z zakresem prowadzonych szkoleń, w szczególności w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta, jak również stosuje jednolity system organizacji szkolenia i egzaminu.

Podstawę prawną przeprowadzania szkoleń na odległość stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 marca 2020 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 390). Przepis zawarty w § 2 rozporządzenia przewiduje dwie formy prowadzenia szkoleń w dziedzinie ochrony radiologicznej: szkolenia stacjonarne i szkolenia na odległość.

Definiując szkolenie na odległość prawodawca wyraźnie wskazuje, że jednym z elementów przekazywania wiedzy z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej i oprogramowania ma być umożliwienie  sprawdzania wiedzy po zakończeniu każdego bloku tematycznego szkolenia.

Można tu wskazać, że w przypadku szkolenia stacjonarnego osoba prowadząca takie szkolenie może bezpośrednio kontrolować, czy treści przekazane na szkoleniu zostały właściwie zrozumiane przez jego uczestników.

Natomiast prawodawca wyraźnie wskazał, że w ramach szkolenia na odległość konieczne jest sprawdzenie wiedzy uczestników szkolenia po zakończeniu każdego bloku tematycznego w celu weryfikacji, czy nie jest konieczne dodatkowe wyjaśnienie zagadnień przed przejściem do dalszych etapów szkolenia.

Dlatego błędem byłoby uznanie, że przepis zawarty w § 2 pkt. 2 lit. d rozporządzenia daje możliwość przeprowadzenia egzaminu wewnętrznego w trybie na odległość.

Ustawodawca nie przewiduje różnych form dla egzaminów wewnętrznych w ramach szkoleń stacjonarnych oraz szkoleń na odległość, dlatego można uznać, że powinna być zachowana dotychczasowa forma przeprowadzenia takiego egzaminu.

Dopuszczenie do przeprowadzania również egzaminów w trybie na odległość wymagałoby wydania przepisów doprecyzowujących sposób przeprowadzenia takich egzaminów, jednak w obowiązującym stanie prawnym nie ma podstaw do przygotowania przepisów wykonawczych do ustawy – Prawo atomowe w tym zakresie, ponieważ ustawodawca nie upoważnił ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia różnych form przeprowadzania egzaminów wewnętrznych.

Należy wskazać, że o ile ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe nie precyzuje formy przeprowadzenia wewnętrznego egzaminu z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta, istotnym jest, aby wiedza i umiejętności osób odbywających takie szkolenie zostały skutecznie zweryfikowane przez egzaminatorów, którymi dysponuje podmiot prowadzący szkolenie. Powyższe może natomiast zapewnić bezpośredni kontakt egzaminatora z osobą przystępującą do egzaminu z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.