PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaka zmiana wyceny świadczeń stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
31-03-2022, 11:34
Jaka zmiana wyceny świadczeń stomatologicznych Ciągle rosną koszty w stomatologii Fot. AdobeStock
Funkcjonują obecnie dwa raporty AOTMiT dotyczące wyceny świadczeń stomatologicznych, oba opierają się na danych kosztowych z 2021 r. – wskazuje Andrzej Cisło wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.
  • Komu będzie przysługiwał 4,5 proc. dodatek drożyźniany
  • Wycena świadczeń z chirurgii stomatologicznej i periodontologii na kosztów z 2021 r. korygowane wskaźnikiem 13,15 proc.
  • Przygotowywany jest komentarz KS NRL do wycen AOTMiT 

 

Andrzej Cisło przypomina, że przygotowane przez AOTMiT raporty dotyczą:

Chirurgii stomatologicznej i periodontologii – wycena pakietów świadczeń nr WT.5403.33.2021

Wyceny wymiany wypełnienia amalgamatowego w zębie stałym lub mlecznym nr WT.5403.22.2021

Ten drugi raport zawiera propozycje wyceny wypełnień (z uwagi na zakończenie ery stosowania wypełnień amalgamatowych).

Raport ten został przekazany Naczelnej Radzie Lekarskiej na wystosowany wniosek o udostępnienie w trybie informacji publicznej.

Przewodniczący KS NRL informuje, że przygotowywany jest komentarz Komisji do wyliczeń AOTMiT i przypomina jednocześnie, że oba raporty Agencji opierają się na danych z 2021 r.

Wyliczenia z danych dotyczących kosztów (przesyłanych przez placówki stomatologiczne) zaktualizowane zostały "do poziomu 2022 r." współczynnikiem wynoszącym zaledwie 13,15 proc. – czytamy w komentarzu wiceprezesa NRL.

Andrzej Cisło wskazuje jeszcze na jedną bardzo istotną kwestię. Otóż zapowiadany komunikatem NFZ 4,5 proc. dodatek, mający rekompensować ostatni wzrost cen rzutujących na realizowanie usług medycznych, powinien także obejmować stomatologię. W związku z tym dodatkowe pieniądze dla realizujących kontrakty NFZ w stomatologii powinny być wypłacane niezależne od zwiększonej wyceny świadczeń, uwzględnionej w raportach AOTMiT.

Więcej: KS NRL

Komunikat NFZ o 4,5 proc. dodatku

Od 1 kwietnia do końca 2022 r., m.in. do poradni POZ i gabinetów lekarzy specjalistów trafi dodatkowo ponad 600 mln zł. Wzrost finansowania ma osłabić skutki inflacji i zminimalizować efekt wyższych kosztów utrzymania placówek, w tym rachunków za prąd i ogrzewanie.

Komu mają należeć się podwyżki

Wyższe finansowanie otrzymają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej i gabinety Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, ale nie tylko. Dodatkowe środki trafią też m.in. do placówek zajmujących się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, rehabilitacją leczniczą oraz opieką paliatywną i hospicyjną.

Poziom wzrostu finansowania placówek medycznych obliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Według szacunków AOTMiT zwiększenie stawek powinno wynieść 4,5 proc.

Do wyliczeń Agencja wzięła pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach funkcjonowania podmiotów leczniczych. Analiza agencji opierała się na danych przekazanych przez same placówki medyczne.

– Uważnie wsłuchujemy się w głosy płynące z różnych środowisk. Jesteśmy świadomi wyższych kosztów funkcjonowania placówek medycznych. W odpowiedzi, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, przygotowaliśmy propozycję wzrostu przychodów placówek medycznych. Podeszliśmy do tego szeroko, uwzględniając podwyżkę w wielu różnych zakresach świadczeń, od POZ, przez AOS i szpitale, po hospicja – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH