PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaka składka ZUS dla lekarza? Ważny wyrok Sądu Okręgowego

Autor: miro • Źródło: ms
07-05-2022, 11:06
Jaka składka ZUS dla lekarza? Ważny wyrok Sądu Okręgowego Składka ZUS dla lekarza. Ważny wyrok Sądu Okręgowego Fot. AdobeStock
Jaka składka ZUS dla lekarza? Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w sprawie ważny wyrok. RPL: lekarz, lekarz dentysta po stażach podyplomowych, zakładający jednoosobową działalność gospodarczą, może skorzystać z preferencyjnych składek na ZUS, nawet wówczas gdy będzie współpracował z podmiotem, w którym odbywał staż.
  • Preferencyjna składka ZUS dla lekarza i lekarza dentysty. Czy lekarz, lekarz dentysta po stażu podyplomowym mają prawo do obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne?
  • Spór o preferencje w opłacaniu składek ZUS w sądzie. Zapadł ważny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie
  • Wyrok sądowy korzystny dla młodych stażem lekarzy i lekarzy dentystów   

Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzymuje, że lekarz, lekarz dentysta nie ma prawa skorzystać z preferencyjnych składek, o ile po skończonym stażu i założeniu firmy nawiąże współpracę z lecznicą, w której realizował staż.

W ocenie Rzecznika Praw Lekarza OIL, lekarz stażysta, który po ukończeniu stażu podyplomowego zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i chce skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne i jednocześnie nawiązuje współpracę z podmiotem szkolącym, u którego odbywał się staż podyplomowy, ma prawo skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne.

Walka o niższe składki ZUS dla zaczynających karierę zawodową lekarzy  

Rzecznik Praw Lekarza (wraz z zainteresowanymi lekarzami) wystąpił na drogę sądową w celu zakwestionowania interpretacji ZUS.

Ważny w tym sporze jest wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie (XXI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) z 4 kwietnia 2022 r., w którym zakwestionowano stanowisko ZUS w prowadzonym sporze. Sąd przyznał rację lekarzowi. Według powoda ma on do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w zadeklarowanej kwocie nie niższej niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia w okresie pierwszych 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ZUS   staż podyplomowy  

POLECAMY W SERWISACH