PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jak złożyć wniosek o przedłużenie okresu rozliczeniowego

Autor: miro • Źródło: ms
14-12-2020, 07:38
Jak złożyć wniosek o przedłużenie okresu rozliczeniowego Czas na wnioski o przedłużenie okresu rozliczeniowego (fot. unsplash)
Zbliża się koniec okresu rozliczeniowego. Ważną czynnością dla wszystkich, dla których korzystne może być przesunięcie tego okresu, jest złożenie wniosku do prezesa NFZ o dokonanie tego przesunięcia. Jak to zrobić – przedstawiono na stronach OW NFZ, a 11 grudnia uczyniła to Komisja Stomatologiczna NRL.

O wnioskach w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego informowała m.in. na stronie OW NFZ w Poznaniu Hanna Philip z-ca dyr. ds. med. Pisze ona:

W związku z możliwością składania do NFZ wniosków o przedłużenie okresu rozliczeniowego w umowach na udzielanie świadczeń zdrowotnych (rozporządzenie ministra zdrowia z 4 września 2020 r. zmieniające rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - Dz.U. 2020, poz. 1548, § 2), okres rozliczeniowy określony w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, kończący się w 2020 r. może zostać przedłużony na wniosek świadczeniodawcy, nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r., w sposób określony przez prezesa NFZ.

Wielkopolski OW NFZ takie wnioski przyjmował do 11 grudnia 2020 r. (w związku z koniecznością przygotowania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązujących w 2021 r.).

Na stronie Komisji Stomatologicznej NRL ukazała się rekomendacja KSNRL, w której przedstawiono m.in. wzór wniosku o przedłużenie okresu rozliczeniowego do 30 czerwca 2021 r.

Wzór pisma tutaj

KSNRL przypomina, że rozporządzenie upoważnia prezesa do:
- przesunięcia terminu
- określenia sposobu tego przesunięcia 

Wnosić należy, że prezes NFZ uzyskał uprawnienie do szczegółowego ustalenia sposobu rozliczenia za ten okres.

2 października 2020 r NRL wystąpiła pismem wiceprezesa NRL do NFZ o uwzględnienie w rozliczeniach rocznych ryczałtu za każdy dzień pomiędzy a , w którym przyjmowani byli pacjenci. NRL zwróciła się wówczas o uwzględnienie w wykonaniu rocznym za 2020 r. za każdy taki dzień przeliczonej na punkty kwoty:
150 zł - w przypadku kontraktów niespecjalistycznych (na etat)
180 zł - w przypadku kontraktów specjalistycznych (na etat) 
280 zł w przypadku kontraktów na świadczenia  udzielane w znieczuleniu ogólnym

KS NRL rekomenduje wpisanie takich kwot w odpowiednie, wykropkowane miejsce. 

Rekomendacja ta nie dotyczy gabinetów szkolnych, które nie udzielały świadczeń. W ich przypadku należy również wystąpić o przedłużenie okresu rozliczeniowego i jednocześnie o umorzenie części faktur „1/12”. NRL we wspomnianym piśmie do NFZ rekomendowała umorzenie 70 proc. wysokości faktur „1/12", jakie wystawiły gabinety szkolne.

Ze względu na fakt, że OW NFZ zbierały wstępne informacje na temat tych wniosków, przyjąć można, że przesłanie wniosku do prezesa NFZ w tej sprawie do O/NFZ nie będzie żadnym uchybieniem.

Więcej: Komisja Stomatologiczna NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NRL   Komisja Stomatologiczna   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH