PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak to jest z udowodnieniem błędu w usłudze stomatologicznej

Autor: miro • Źródło: ms
03-07-2020, 10:24
Jak to jest z udowodnieniem błędu w usłudze stomatologicznej Na kim spoczywa udowodnienie błędu dentysty (foto: pixabay)
Kancelaria adwokacka Pirożek & Pirożek relacjonuje walkę pacjentki o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Kobieta skorzystała z oferty wybielania uzębienia z rabatem 90 proc. Po kilku dniach zauważyła pęknięcia szkliwa oraz nadwrażliwość dziąseł – część zębów należało usunąć.

Adwokaci na tę okoliczność przypominają wyrok Sądu Najwyższego, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie może przerzucać na poszkodowanego obowiązku dowodzenia winy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II CSK 402/11) podkreśla: „w procesach lekarskich nie jest konieczne wykazanie związku przyczynowego o charakterze bezpośrednim i stanowczym, lecz wystarczy przyjęcie wystąpienia związku o odpowiednim stopniu prawdopodobieństwa”.

Odnośnie samego procesu likwidacji szkody również jest bogate orzecznictwo (Wyrok SN z 18 listopada 2009 r. (sygn. II CSK 257/09); Wyrok SN z 7 sierpnia 2003 r. (sygn. IV CKN 387/01), gdzie podkreśla się, że postępowanie likwidacyjne z założenia nie jest postępowaniem spornym, w jakim mógłby funkcjonować ciężar dowodu w rozumieniu art. 6 k.c. W postępowaniu likwidacyjnym poszkodowany ma niewielkie obowiązki proceduralne, do których należy, oprócz wystąpienia z wnioskiem, przede wszystkim udokumentowanie szkody powstałej na skutek wypadku ubezpieczeniowego, natomiast zasadniczy ciężar tego postępowania spoczywa na zakładzie ubezpieczeń.

Przytoczona argumentacja świadczy o tym, że wymogi postępowania likwidacyjnego w zakresie ciężaru dowodu odbiegają od wymogów dowodowych procesu cywilnego. Bez wątpienia to zakład ubezpieczeń musi udowodnić fakty, które wpływają na wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności, jak też fakt naruszenia przez roszczącego obowiązków uzasadniających odmowę zapłaty odszkodowania lub jego zmniejszenie.

 źródło: pirozek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH