PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jak skończy się spór o negatywne komentarze o dentystce zamieszczone w sieci

Autor: szaft • Źródło: szaft
27-11-2013, 09:08
Jak skończy się spór o negatywne komentarze o dentystce zamieszczone w sieci Jak skończy się spór o negatywne komentarze o dentystce zamieszczone w sieci (Fot. Pixmac)
Wprawdzie sprawa nie ma jeszcze oficjalnej sygnatury, ale zapowiada się na tyle ciekawie, że zdecydowaliśmy się o niej wspomnieć. Jeden z pacjentów dostał wezwanie na posiedzenie pojednawcze w sprawie oskarżenia prywatnego za zamieszczenie dwóch negatywnych komentarzy na portalu internetowym pod wizytówką stomatologa, który go leczył. Co ciekawe, osobą oskarżającą jest siostra cioteczna matki pacjenta.

Chodzi o dwa wpisy, które ukazały się jako opinia o dentystce na jednym z portali rankingujących lekarzy. Sam pacjent, przyznaje się na jednym z forów internetowych, że chodzi o sformułowania: „Nie polecam dentysty" oraz „Dentysta godny pogardy nigdy więcej takiego dentysty strzeżcie się!".

Pacjent tłumaczy, że osobą oskarżającą go o deprecjonujące wpisy jest ich adresatka, a zarazem członek jego rodziny, dokładnie siostra cioteczna matki. - W protokole dentystka napisała, iż jedynie podejrzewa, że to właśnie ja zamieściłem te opinie. Podejrzenia spowodowane są sprzeczką, po której dość drastycznie wyraziłem swoje zdanie o niej na Facebooku (wiadomość prywatna), natomiast zaznaczyła, że jej to wcale nie ruszyło - pisze na forum pacjent.

Zainteresowany publicznie radzi się czego może spodziewać się po mediacjach oraz w jaką linię obrony powinien przyjąć.

Nam nie pozostaje nic innego jak przytoczyć jedną z opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (DOLiS/DEC-1323/09), która mówi, że:

„Zawód lekarza uznawany jest za zawód zaufania publicznego, którego wykonywanie jest istotne z punktu widzenia interesu publicznego. Ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych musi liczyć się z tym, iż jego dane osobowe - w zakresie dotyczącym wykonywanego przez niego zawodu - podlegają słabszej ochronie. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż świadczona przez lekarza praca, w szczególności sposób jej wykonywania i uzyskane efekty, podlegają społecznej kontroli. Natomiast serwis internetowy umożliwiający użytkownikom zamieszczanie opinii i komentarzy dotyczących lekarzy jest jednym z narzędzi, za pomocą którego pacjenci mogą wykonywać tę społeczną kontrolę."

Rankingi pod obserwacją

Przypomnijmy jednocześnie, że w czerwcu br. prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się w do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ze skargą na niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych działania administratorów serwisów internetowych rankinglekarzy.pl oraz ZnanyLekarz.pl. W jego ocenie są one niezgodne z prawem i naruszają dobre imię lekarzy.

W skardze skierowanej do Inspektora prezes NRL podkreśla, że podmioty prowadzące strony internetowe są administratorami danych osobowych udostępnianych na tych stronach, odpowiadają zatem za przetwarzanie tych danych, w tym przede wszystkim za istnienie okoliczności usprawiedliwiających gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych oraz za dopełnienie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych.

Prezes NRL wskazuje również, że jedyną przesłanką, której spełnienie uczyniłoby dopuszczalnym przetwarzanie danych osobowych lekarzy i lekarzy dentystów na wspomnianych stronach internetowych jest zgoda zainteresowanych osób. A o taką administratorzy danych osobowych przetwarzanych w serwisach internetowych ZnanyLekarz.pl oraz rankinglekarzy.pl nie występują, nie dopełniając tym samym obowiązków informacyjnych określonych w art. 25 ww. ustawy.

GIODO wciąż jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie. Bardzo szybko zareagowali właściciele portali. - Serwis internetowy umożliwiający użytkownikom zamieszczanie opinii i komentarzy dotyczących lekarzy jest jednym z narzędzi, za pomocą którego pacjenci mogą wykonywać społeczną kontrolę nad ich pracą - przekonuje wydawca serwisu znanylekarz.pl w liście skierowanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH