• Konstrukcja "pakietowych" kontraktów stomatologicznych skutkować będzie nadwykonaniami - oceniają lekarze dentyści
  • Ważną kwestią są znaczące trudności przy rozliczaniu kontraktów, gdyż oprogramowanie, będące w posiadaniu świadczeniodawców, nie jest dostosowane do nowych zasad pakietowania świadczeń
  • Ze strony lekarzy dentystów padła propozycja zwiększenia kontraktu do 15 tys. punktów przy zachowaniu 30-godz. tygodnia pracy
  • OW NFZ w Wielkopolsce poinformował, że do 2024 r. w województwie nie zostaną rozpisane żadne konkursy na świadczenia stomatologiczne (pozostanie aneksowanie) 

Pakiety świadczeń do weryfikacji?

W Wielkopolsce pakiety chirurgiczny i periodontologiczny stanowią 20 proc. całego kontraktu. W ocenie lekarzy dentystów w tej sytuacji z całą pewnością pojawią się nadwykonania, gdyż pula pakietów jest zdecydowanie za niska.

Zgodnie z obietnicami NFZ - po dwumiesięcznym okresie testowym nastąpi weryfikacja kontraktów stomatologicznych w oparciu o rzeczywistą strukturę zrealizowanych kontraktów.

Takie zapewnienia padły podczas spotkania przedstawicieli OW NFZ w Poznaniu z reprezentantami Wielkopolskiej OIL - o czym poinformował przewodniczący Komisji Stomatologicznej WIL lek. dent. Jacek Zabielski.

Jak po nowemu rozliczać kontrakty

Ważną kwestią były znaczące trudności przy rozliczaniu kontraktów, gdyż oprogramowanie, będące w posiadaniu świadczeniodawców, nie jest dostosowane do nowych zasad pakietowania świadczeń. W tej kwestii NFZ będzie wyrozumiały.

Konieczność zwiększenia pensum

Ze strony lekarzy dentystów padła propozycja zwiększenia kontraktu do 15 tys. punktów przy zachowaniu 30 godz. tygodnia pracy. Taki postulat miał się spotkać ze zrozumieniem ze strony OW NFZ w Poznaniu.

OW NFZ w Wielkopolsce poinformował również, że do 2024 r. nie zostaną rozpisane żadne konkursy na świadczenia stomatologiczne, a tylko będą przedstawiane aneksy, przedłużające obecne umowy z nowym planem rzeczowo - finansowym

Spotkanie z Dyrekcją WOW NFZ w Poznaniu odbyło się 27 kwietnia.

Z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej byli lek. dent. Jacek Zabielski, lek. dent. Andrzej Cisło wraz z biurem prawnym Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (mec. Sława Maćkowiak i mec. Marcin Zalewski). WOW NFZ reprezentowała wicedyrektor Małgorzata Machulska.