PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak pozbyć się papierowej dokumentacji medycznej

en
21-12-2020, 09:20
Jak pozbyć się papierowej dokumentacji medycznej Co i jak długo należy przechowywać (fot. pixabay)
Od 1 stycznia 2021 r. podstawową formą prowadzenia dokumentacji medycznej stanie się postać elektroniczna. Co jednak zrobić z dotychczasową dokumentacją papierową? Czy można ją zniszczyć po zeskanowaniu?

Prawo wymusza na lekarzu i lekarzu dentyście przechowywanie dokumentacji medycznej przez pewien określony czas, zawiłości tej kwestii , wyjaśnia Bartłomiej Achler, specjalizujący się w prawie medycznym. 

Jak długo dokumentację należy przechowywać

- 30 lat w przypadku: zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia dokumentację  zawierającą dane niezbędne do monitorowania krwi i jej składników;
- 10 lat w przypadku zdjęć rentgenowskich przechowywanych poza dokumentacją;
- 5 lat w przypadki skierowań na badania lub zleceń;
- 2 lata w przypadku skierowań lub zleceń, gdy pacjent się nie stawił;

- 22 lata – dokumentacja dzieci do 2 roku życia;
- 20 lat – we wszystkich pozostałych przypadkach.

Dopiero po upływie tych okresów można dokumentację zniszczyć. Nie oznacza to jednak, że przez cały ten okres wymagane jest przechowywanie dokumentacji papierowej. 

Co zatem można zrobić?

Papierową dokumentację medyczną można zgodnie z prawem zdigitalizować, czyli zeskanować.  W tej formie będzie równoważna  z oryginałem. Po zeskanowaniu dokumentacji, można już zniszczyć papierowy oryginał będziesz mógł zniszczyć. Samo skanowanie dokumentacji medycznej nie jest trudne, jednak żeby dokumentacja miała moc prawną oryginału, należy spełnić kilka warunków.

Po pierwsze – po zeskanowaniu dokumentacji, trzeba ją podpisać:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- podpisem zaufanym,
- podpisem osobistym (zaawansowany podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą certyfikatu podpisu osobistego).

Podpisać zeskanowaną dokumentację medyczną może wyłącznie osoba upoważniona do „potwierdzenia zgodności odwzorowania cyfrowego z dokumentem w postaci papierowej”.

O zeskanowaniu dokumentacji medycznej należy zawiadomić pacjenta. Jak również o tym, że ma on możliwość odebrania dokumentacji papierowej w oznaczonym terminie. Przy czym termin ten nie może być krótszy niż rok od otrzymania tej informacji przez pacjenta.

Dokumentację papierową może odebrać nie tylko sam pacjent, ale również jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta.

Więcej: prawodlazdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dokumentacja medyczna  

POLECAMY W SERWISACH