PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Inspektor ochrony radiologicznej - tylko stacjonarnie

ŁS
24-12-2012, 08:45
Inspektor ochrony radiologicznej szkolony, ale tylko stacjonarnie (foto; sxc.hu)
Inspektor ochrony radiologicznej szkolony, ale tylko stacjonarnie (foto; sxc.hu)
Rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych z 21 grudnia 2012 r. będzie obowiązywało od 1 stycznia 2013 r. w wersji, którą wielokrotnie krytykował samorząd lekarski.

Nie pierwszy to raz Ministerstwo Zdrowia z uwagą przysłuchiwało się głosom płynącym ze środowiska lekarskiego na temat proponowanych rozwiązań prawnych. Nie pierwszy to raz Ministerstwo Zdrowia zrobiło po swojemu, ignorując uwagi i zastrzeżenia Naczelnej Rady Lekarskiej.

Projekt rozporządzenia zakładał, niczym nieuzasadnione, ograniczenie systemu szkolenia do formy stacjonarnej (obligatoryjnie zatem uczestnicy szkolenia i wykładowcy muszą znajdować się w czasie szkolenia w tym samym miejscu). W ocenie NRL, zdumiewające było to, że w toku pośpiesznych prac nad projektem, stał się on nieoczekiwanie bardziej restrykcyjny od formuły prowadzenia studiów stacjonarnych, a określonej w Prawie o szkolnictwie wyższym. Tam bowiem istnieje wymóg, aby co najmniej połowa programu kształcenia realizowana była w formie zajęć dydaktycznych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich i studentów.

Tymczasem rozporządzenie ministra zdrowia przyjęło formułę, zgodnie z którą uczestnicy szkolenia i wykładowcy muszą znajdować się w tym samym miejscu w czasie całego szkolenia. Autor rozporządzenia powołuje się przy tym nie na Prawo o szkolnictwie wyższym, a na regulacje wynikające z Prawa Atomowego z 29 listopada 2000 r.

NRL krytykowała także, że w określonym wcześniej rozporządzeniu Rady Ministrów, wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej wynosiły 30 zł, podczas gdy wynagrodzenia z projektowanego rozporządzenia określono w 2013 r. na: 112, 96 i 80 zł (odpowiednio dla przewodniczącego, sekretarza i członka komisji). Tymczasem projekt, który stał się rozporządzeniem zachowuje wyższe stawki, określone procentem minimalnego wynagrodzenia (odpowiednio 7, 6 i 5 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Prezent pod choinkę w postaci tego rozporządzenia na pewno lekarzom dentystom nie przypadnie do gustu. Problem w tym, że nie można będzie go zwrócić.

 

Inspektor ochrony radiologicznej  - zakres szkolenia 

 

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia.21 grudnia.2012 r.

Wymagany zakres szkolenia dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień inspektora ochrony radiologicznej

Lp.

 

Zakres tematyczny

Liczba godzin lekcyjnych (45 min) dla określonego typu uprawnień

   

1

2

R

S

1

 Podstawowe pojęcia fizyki jądrowej:1)      zjawisko promieniotwórczości;2)      budowa atomu;3)      prawo rozpadu promieniotwórczego;4)      rodzaje promieniowania;5)      właściwości promieniowania.

1

1

2

 Promieniowanie rentgenowskie:1)      powstawanie;2)      właściwości;3)      oddziaływanie z materią.

1,5

1

3

 Detekcja promieniowania jonizującego:1)      detektory promieniowania;2)      dozymetry.

1

 

0,5

 

4

 Budowa i działanie aparatu rentgenowskiego:1)      elementy zestawu rentgenowskiego;2)      budowa lampy rentgenowskiej;3)      kolimacja wiązki;4)      filtracja własna i dodatkowa;5)      kratka przeciwrozproszeniowa;6)      rejestracja dawki;7)      rodzaje generatorów wysokiego napięcia;8)      wybór parametrów ekspozycji;9)      powstawanie obrazu rentgenowskiego;10)  rejestracja obrazu rentgenowskiego;11)  rodzaje aparatów rentgenowskich.

2

 

1

 

5

 Pojęcia stosowane w ochronie radiologicznej:1)      rodzaje dawek promieniowania;2)      dawki graniczne i ograniczniki dawki.

0,5

 

0,5

 

6

 Narażenie populacji na promieniowanie jonizujące:1)      źródła promieniowania naturalnego i sztucznego;2)      ekspozycja zewnętrzna i wewnętrzna;3)      roczna dawka skuteczna promieniowania jonizującego otrzymywana przez statystycznego mieszkańca Rzeczypospolitej Polskiej od naturalnych i sztucznych źródeł promieniowania jonizującego.

0,5

 

0,5

 

7

 Działanie promieniowania jonizującego na materię żywą:1)      efekty działania na poziomie molekularnym;2)      efekty działania na poziomie komórki;3)      efekty działania na poziomie organizmu;4)      względna skuteczność biologiczna różnych rodzajów   promieniowania.

2

 

1

 

8

 Działanie promieniowania na organizm człowieka:1)      efekty działania na poziomie komórki;2)      efekty działania na poziomie organizmu;3)      względna skuteczność biologiczna;4)      następstwa deterministyczne;5)      następstwa stochastyczne;6)      następstwa dziedziczne;7)      ryzyko radiacyjne.

2

 

1

 

9

 Zasady ochrony radiologicznej pracowników:1)      podział lokalizacji miejsc pracy;2)      kategorie pracowników;3)      zasady bezpiecznej pracy z promieniowaniem jonizującym;4)      szkolenia;5)      optymalizacja ochrony radiologicznej;6)      nadzór medyczny;7)      ochrona kobiet w ciąży.

2

 

1

 

10

 Kontrola środowiska pracy:1)      wybór sposobu kontroli środowiska pracy;2)      wybór miejsca do oceny narażenia pracowników;3)      interpretacja wyników pomiarów.

1

 

0,5

 

11

 Kontrola dawek indywidualnych:1)      zasady kontroli dawek;2)      metody kontroli dawek;3)      dokumentacja narażenia;4)      obserwowane poziomy narażenia zawodowego.

1

 

0,5

 

12

 Metody obliczania dawek i wymaganych grubości osłon:1)      metody obliczania dawek;2)      rodzaje osłon stałych;3)      metody obliczania wymaganej grubości osłon stałych.

2

 

1

 

13

 Medyczne zastosowania urządzeń rentgenowskich:1)      diagnostyka;2)      radiologia zabiegowa;3)      radioterapia powierzchniowa;4)      radioterapia schorzeń nienowotworowych.

1

 

1

 

14

 Ekspozycja medyczna i narażenie pacjentów:1)      dawki otrzymywane przy różnych rodzajach badań i terapii;2)      czynniki wpływające na dawkę otrzymywaną przez   pacjenta;3)      ochrona radiologiczna pacjenta;4)      ochrona kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży;5)      odpowiedzialność personelu medycznego.

2

 

1

 

15

Warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej:1)      zasady ograniczania dawek dla pacjentów:a)      skierowanie na badanie lub zabieg,b)      poziomy referencyjne,c)      zalecane parametry techniczne badań rentgenowskich,d)     medyczne procedury radiologiczne;2)      kwalifikacje personelu wykonującego badania:a)      uprawnienia zawodowe,b)      szkolenia z zakresu ochrony radiologicznej pacjentów;3)      badania przesiewowe i eksperymenty medyczne;4)      ekspozycje medyczne dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących;5)      zapobieganie i postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

2

 

1

 

16

 Wymagania dla pracowni rentgenowskiej:1)      wymagania i wyposażenie pomieszczeń;2)      urządzenia ostrzegawcze;3)      sprzęt ochronny;4)      ciemnia rentgenowska;5)      dokumentacja pracowni.

1

 

0,5

 

17

 Wymagania dla aparatu rentgenowskiego:1)      wymagania instalacyjne;2)      wymagania konstrukcyjne dla aparatów rentgenowskich:a)      ogólnodiagnostycznych,b)      mammograficznych,c)      stomatologicznych,d)     do radiologii zabiegowej;3)      wymagania konstrukcyjne dla tomografów komputerowych;4)      sprzęt ochronny;5)       testy odbiorcze i eksploatacyjne.

1

 

0,5

 

18

 Testy kontroli fizycznych parametrów aparatury rentgenowskiej:1)      testy jako element systemu zarządzania jakością;2)      rodzaje testów;3)      wykaz i częstotliwość testowanych wielkości;4)      uprawnienia do wykonywania testów.

1

 

1

 

19

System zarządzania jakością w rentgenodiagnostyce i radiologii zabiegowej:1)      rola kierownictwa jednostki;2)      dokumentacja systemu zarządzania jakością;3)      wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością;4)      wewnętrzny i zewnętrzny audyt kliniczny;5)       korzyści z wdrożenia systemu zarządzania jakością.

1

 

1

 

20

Organizacja ochrony radiologicznej w Rzeczypospolitej Polskiej  i sprawowanie nadzoru:1)      historia ochrony radiologicznej;2)      jednostki zajmujące się ochroną radiologiczną:a)      Państwowa Agencja Atomistyki,b)      Państwowa Inspekcja Sanitarna,c)      Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia,d)     komisje do spraw procedur i audytów klinicznych zewnętrznych,e)      konsultanci wojewódzcy i konsultant krajowy do spraw radiologii diagnostyki obrazowej;3)      zezwolenia na uruchamianie i stosowanie aparatów rentgenowskich do celów diagnostyki medycznej, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej i radioterapii schorzeń nienowotworowych;4)      zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych.

1

 

1

 

21

 Dyrektywy europejskie i ich wdrożenie do prawodawstwa krajowego:1)      rola organizacji międzynarodowych;2)      system prawny Unii Europejskiej;3)      dyrektywa Rady 96/29/EURATOM1);4)      dyrektywa Rady 97/43/EURATOM2);5)      zalecenia komisji międzynarodowych (IAEA, ICRP).

0,5

 

0,5

 

22

 Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 264 i poz. 908) i akty wykonawcze.

2

 

1

 

23

 Inspektor ochrony radiologicznej:1)      wymagania dotyczące uzyskania uprawnień;2)      szkolenie i egzamin;3)      obowiązki inspektora.

1

 

1

 

24

 Zajęcia seminaryjne.

2

 

2

 

RAZEM:

32

21

SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   inspektor ochrony radiologicznej  

POLECAMY W SERWISACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.