PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile NFZ ma lat na dochodzenie roszczeń wynikających z umów zawartych przez świadczeniodawców?

ms
23-09-2013, 08:07
Ile NFZ ma lat na dochodzenie roszczeń wynikających z umów zawartych przez świadczeniodawców? Ile NFZ ma lat na dochodzenie roszczeń wynikających z umów zawartych przez świadczeniodawców
Czy jest możliwe podjęcie inicjatywy ustawodawczej, zmierzającej do jednoznacznego i zarazem sprawiedliwego określenia terminu przedawnienia wzajemnych roszczeń wynikających z umów zawartych przez świadczeniodawców z Narodowym Funduszem Zdrowia? Z takim pytaniem Maciej Hamankiewicz, prezes NRL zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Przepisy, regulujące zasady zawierania i realizacji umów o świadczenia zdrowotne, nie określają w sposób jednoznaczny terminu, w którym NFZ może domagać się od świadczeniodawców zwrotu wypłaconych należności. W takiej sytuacji świadczeniodawcy przez wiele lat pozostają w niepewności czy, aby Narodowy Fundusz Zdrowia nie dokona korekty rozliczeń umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Roszczenia takie mogą dotyczyć okresu sprzed lat dziesięciu.

Samorząd lekarski uważa, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych powinna jasno określać, przez jak długi okres Narodowy Fundusz Zdrowia może domagać się zwrotu wypłaconych kwot na realizację kontraktu. W ocenie NRL należy przyjąć maksymalny trzyletni termin przedawnienia roszczeń, który to termin powinien być wiążący zarówno dla świadczeniodawcy dochodzącego roszczeń od NFZ, jak również dla NFZ dochodzącego roszczeń od świadczeniodawcy.

Trzyletni okres przedawnienia jest przyjęty w kodeksie cywilnym dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i dlatego należy wnioskować o jego obowiązywanie również w zakresie umowy zawieranej przez NFZ ze świadczeniodawcami. 

W odpowiedzi na ten postulat Ministerstwo Zdrowia podało, że ocenę charakteru stosunków prawnych, łączących świadczeniodawcę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dokonuje sąd powszechny rozpoznający daną sprawę. 

- Dostrzegając jednakże poruszony problem, Ministerstwo Zdrowia dokona analizy zasadności i celowości sformułowania na poziomie ustawowym odrębnych terminów przedawnienia dla roszczeń wynikających z umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – obiecał Sławomir Neumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontrola NFZ  

POLECAMY W SERWISACH