PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Higienistka powinna pracować pod nadzorem dentysty. Słuszna i nieżyciowa zasada

Autor: miro • Źródło: ms
14-07-2022, 14:32
Higienistka powinna pracować pod nadzorem dentysty. Słuszna i nieżyciowa zasada Higienistka pracuje pod nadzorem lekarza dentysty Fot. AdobeSTock
Usuwanie kamienia nazębnego, jest zabiegiem profilaktyczno - leczniczym, a więc wykonywanie takiego zabiegu przez higienistkę stomatologiczną powinno odbywać się na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty.  Słuszna i nieżyciowa zasada.
  • Problemem jest brak jasnych zasad określających zakres uprawnień zawodowych higienistki stomatologicznej
  • W wielu przypadkach trudno określić jest kompetencje i odpowiedzialność higienistki stomatologicznej
  • Co oznacza nadzór lekarza dentysty nad pracą higienistki stomatologicznej? Czy chodzi o bieżącą i stałą kontrolę jej poczynań?  

W wielu przypadkach higienistka stomatologiczna wykona skaling lepiej niż zrobiłby to dentysta. W grę wchodzi rutyna codziennie powtarzanych czynności.  Tymczasem przepisy nie pozwalają higienistce na pełną swobodę w wykonywaniu obowiązków służbowych.   

Podstawa programowa kształcenia higienistki stomatologicznej

Trudno wskazać na regulacje, które by jasno  określały zakres uprawnień zawodowych higienistki stomatologicznej. W zasadzie zakres tych uprawnień i sposób ich wykonywania wynika z podstawy programową kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej, która uwzględnia ogólne cele i zadania oraz efekty kształcenia zawodowego.

Rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach, określające podstawę programową kształcenia m.in. w zawodzie higienistki stomatologicznej, stanowi, że jednym z zadań, do których powinna być przygotowana higienistka jest: wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych i zabiegów profilaktyczno - leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty.

Co oznacza nadzór dentysty nad pracę higienistki

Podobnie kwestie były uregulowane we wcześniejszym  rozporządzeniu MENiS z 21 stycznia 2005 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia m.in. w zawodach: asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna. Wynikało z nich, że  higienistka powinna być przygotowana do: wykonywania wstępnych zabiegów profilaktyczno - leczniczych na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty.

Co oznacza nadzór lekarza dentysty? Chodzi o bezpośrednią obecność lekarza dentysty w miejscu, w którym zabieg jest wykonywany (gabinet stomatologiczny).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH