PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

HCC 2021: kontredans wokół e-dokumentacji medycznej

Autor: miro • Źródło: Wojciech Kuta/RZ
11-06-2021, 09:22
HCC 2021: kontredans wokół e-dokumentacji medycznej Lekarze we wszystkich placówkach powinni mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej
Diagnozy, przepisane leki, wyniki badań. Od 1 lipca m.in. takimi danymi drogą elektroniczną powinny wymieniać się wszystkie placówki medyczne w Polsce. To realny termin?
  • Od 1 lipca 2021 r. lekarze we wszystkich placówkach powinni mieć dostęp do wybranych elementów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).
  • Resort zdrowia nie powinien przesuwać tego terminu - uważa Tomasz Zieliński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej. Jego zdaniem nie należy jednak karać tych, którzy nie są jeszcze przygotowani do prowadzenia i wymiany EDM.
  • Otrzymujemy informacje, że na wdrożenie takiego systemu niektórzy potrzebują jeszcze przynajmniej 12 miesięcy - powiedział wiceminister zdrowa Sławomir Gadomski

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 r. ruszył pilotaż prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Miał na celu sprawdzenie procesu przekazywania danych o świadczeniach zdrowotnych do centralnego systemu e-zdrowia (P1) i ocenę poprawność wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej między podmiotami leczniczymi.

Oficjalnie terminu nie przełożono

16 listopada 2020 r. w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w miejscowości Wysokie (woj. lubelskie) - w ramach pilotażu wymiany EDM zostało zarejestrowane pierwsze zdarzenie medyczne, a także zaindeksowano tam pierwszą elektroniczną dokumentację medyczną w systemie P1.

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej, który na co dzień przyjmuje pacjentów w gminie Wysokie, uważa, że założenie, iż wszystkie placówki medyczne w Polsce od 1 lipca 2021 r. będą przekazywały dane o świadczeniach zdrowotnych do systemu P1 i wymieniać między sobą e-dokumentację medyczną, jest nierealne.

Na razie jednak Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało oficjalnie o prolongowaniu tego ustawowego terminu.

Jak nadal podaje na swojej stronie Centrum e-Zdrowia, „zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, od 1 lipca 2021 r. usługodawcy są obowiązani zapewnić możliwość dokonywania wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej określonej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej, za pośrednictwem Systemu Informacji Medycznej (w ramach Systemu P1)”.

O jaką e-dokumentację chodzi

Od 1 lipca br. lekarze we wszystkich placówkach powinni mieć elektroniczny dostęp do poniższych elementów EDM:

Informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach - w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
Informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych
Karta informacyjna z leczenia szpitalnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Opisy badań diagnostycznych

Nie przesuwać terminu, ale i nie karać

- Uważam, że resort zdrowia nie powinien przesuwać terminu 1 lipca br., ale też nie należy karać tych podmiotów, które nie są jeszcze technicznie i organizacyjnie przygotowane do prowadzenia oraz wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej - zaznacza Tomasz Zieliński w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Dodaje: - Trzeba też brać pod uwagę to, że również dostawcy systemów informatycznych muszą modyfikować oprogramowanie do bieżących wymagań, aby dostarczyć konieczne funkcjonalności. Moim zdaniem także dostawców powinien obowiązywać termin 1 lipca 2021 r.

- Kiedy już personel medyczny placówek będzie miał dostępne wszelkie funkcjonalności i nauczy się je obsługiwać, również dostrzeże korzyści wynikające z ich stosowania. W ten sposób e-dokumentacja będzie się upowszechniać - zaznacza Tomasz Zieliński.

- Także pacjenci z czasem zauważą pożytki związane z wymianą EDM pomiędzy placówkami, wynikające chociażby z łatwiejszego dostępu do swoich danych medycznych. Na przykład podczas wizyty u swojego lekarza rodzinnego zobaczą, że ten ma już wgląd w informacje dotyczące wcześniejszego leczenia, dzięki czemu nie trzeba już nosić ze sobą takiej dokumentacji, wyników badań diagnostycznych itp. - tłumaczy ekspert.

Niektórzy potrzebują roku, inni kilku lat

Przyznaje, że dzisiaj już nikt - łącznie z Ministerstwem Zdrowia - nie wierzy, że od 1 lipca tego roku 100 proc. podmiotów leczniczych w naszym kraju będzie w stanie wymieniać elektroniczną dokumentację medyczną za pośrednictwem centralnej platformy P1. - Jednak w rozmowach z resortem zdrowia przekonywałem, że prolongowanie tego terminu nie byłoby dobrym rozwiązaniem - mówi Tomasz Zieliński.

- Myślę, że zdecydowana większość placówek medycznych w Polsce w ciągu dwóch lat będzie prowadzić i wymieniać e-dokumentację. Natomiast na to, by uczestniczyły w tym już wszystkie, bez wyjątku, podmioty lecznicze, potrzebujemy około 5 lat - podsumował wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej

Z kolei wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, przypominając podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia 27 kwietnia, że od 1 lipca 2021 r. ma obowiązywać elektroniczna dokumentacja medyczna, powiedział: - Już dziś otrzymujemy informacje, że wdrożenie takiego systemu to zadanie, na które niektórzy potrzebują przynajmniej 12 miesięcy - informował wiceszef resortu zdrowia.

Czy MZ przedłuży ustawowy termin?

Portal Prawo.pl informował 28 maja br., że dotarł do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu likwidowania barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców.

Zgodnie z tym projektem obowiązek przekazywania do Systemu Informacji Medycznej danych o zdarzeniu medycznym oraz zapewnienia możliwości dokonywania wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej zostanie przesunięty z 1 lipca 2021 r. na 10 stycznia 2022 roku.

- Aktualnym pozostaje termin 1 lipiec 2021 roku. Procedowana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana dotyczy wyłącznie terminu przekazywania z bazy o zdarzeniach medycznych informacji na potrzeby rozliczeń z NFZ. Projekt zmiany zakłada przesunięcie tego terminu z 10 stycznia 2022 na 1 styczeń 2023 - mówi cytowana przez serwis Prawo.pl Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Komunikacji w Ministerstwa Zdrowia.

Trzeba nasycić system obiegu e-dokumentacji

W opinii Rafała Włacha, dyrektora handlowego CompuGroup Medical Polska, wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej stanowi kluczowy element systemu e-zdrowia.

- Zawsze doświadczaliśmy - a mówię to również jako lekarz - problemów z dostępem do informacji, między innymi o wcześniejszych diagnozach czy przeprowadzonych badaniach diagnostycznych. Szerokie wprowadzenie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej wreszcie umożliwi nam całościowe spojrzenie na przebieg procesu leczenia - podkreślał w niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia dyrektor Włach.

Dodał: - Główne problemy z papierową dokumentacją polegały na tym, że często była ona niekompletna, nieczytelna, podlegała niszczeniu czy zagubieniu. Rzecz jasna EDM wiele tych problemów rozwiązuje, choć na pewno nie wszystkie.

- Najpierw musimy nasycić system obiegu e-dokumentacji poprzez włączanie się do niego możliwie jak największej liczby podmiotów leczniczych, które będą udostępniały swoje indeksy EDM, aby inni uczestnicy systemu diagnostyczno-terapeutycznego mogli z tych zasobów korzystać - podsumował Rafał Włach.

***

O cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia będziemy rozmawiali podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.) w trakcie sesji:

Cyfryzacja ochrony zdrowia (14 czerwca, godz. 14:30-16:00)

Technologie, które zyskują na znaczeniu: AI, big data, cloud, VR/AR
Rola sztucznej inteligencji w rozwoju medycyny -główne trendy, wybrane zastosowania
Znaczenie danych w rozwoju systemów wspomagających rynek medyczny -big data
Cyberzagrożenia medyczne a bezpieczeństwo danych
Migruj do chmury medycznej. Medycyna w chmurze, chmura w medycynie
Smart Hospital - od koncepcji do realizacji

Wyzwania e-Zdrowia 2021 (15 czerwca, godz. 9:30-11:00)

Wpływ pandemii na proces cyfryzacji opieki zdrowotnej w Polsce -regres, stagnacja, przyspieszenie?
Kluczowe cele oraz wnioski z pilotażu prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)
E-skierowanie, Internetowe Konto Pacjenta i inne elementy e-zdrowia - dziś i jutro
Epidemia nie zatrzymała dynamicznego wzrostu liczby danych w ochronie zdrowia - jak sprostać temu wyzwaniu

Program całego Kongresu i rejestracja: hccongress.pl

14 i 15 czerwca wydarzenie odbędzie się w hybrydowej formule (stacjonarnie - w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach - i online).

16 czerwca debaty przeprowadzone zostaną wyłącznie online.

Transmisje online wszystkich kongresowych debat, wykładów i prezentacji dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane będą także w portalu rynekzdrowia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dokumentacja medyczna   HCC  

POLECAMY W SERWISACH