PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Hanna Schudy walczy o wycofanie z użycia amalgamatu stomatologicznego

Autor: miro • Źródło: ms
20-10-2020, 11:16
Hanna Schudy walczy o wycofanie z użycia amalgamatu stomatologicznego Hanna Schudy (foto: Witold Miklaszewski)
Przedstawiamy głos ekolożki Hanny Schudy, która monitoruje wycofywanie amalgamatu stomatologicznego. Tezy zaprezentowane przez Hannę Schudy z pewnością wywołają żywą reakcję wśród lekarzy dentystów, na którą czekamy.

Hanna Schudy

Polska w czołówce użycia amalgamatu w UE i bez planu odchodzenia od rtęci – kraje wyszehradzkie już to zrobiły

Kolejny punkt realizacji rozporządzenia UE w sprawie rtęci Rzeczpospolita potraktowała…lekko. Polska ani nie określiła jasnych zasad stosowania separatorów, ani jako jedyny kraj z grupy wyszehradzkiej nie ogłosiła planu działania odchodzenia od rtęci w stomatologii. Czechy, Słowacja i Węgry ogłosiły swoje ambicje – do 2030 r. zużycie rtęci w stomatologii będzie zdecydowanie ograniczone. Ogłoszenie takich planów, poza oczywistym szanowaniem zasad prawa, ma wiele korzyści – UE w ramach Zielonego Ładu właśnie ogłosiła strategię eliminacji substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia.

Szykują się duże zmiany w podejściu Unii Europejskiej do zanieczyszczenia środowiska substancjami niebezpiecznymi jak m.in. metale ciężkie - Komisja Europejska przyjęła właśnie unijną strategię dla zarządzania substancjami niebezpiecznymi.

Strategia ta jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu a jej celem jest „koniec (zero pollution ambition) zanieczyszczania środowiska substancjami chemicznymi, które przyczyniają się do negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz na otaczające go środowisko”. Polska mimo że jest w czołówce pod względem emisji rtęci ze stomatologii, ale też z energetyki, nie opracowała jeszcze planu redukcji zanieczyszczeń.

Środowisko, do którego należy coraz więcej wytworów człowieka, zawiera niebezpieczne substancje, z którymi mamy kontakt na co dzień. Takimi produktami są nawet tak „niewinne” jak by się mogło wydawać rzeczy jak zabawki dla dzieci, artykuły do pielęgnacji najmłodszych, kosmetyki, akcesoria do serwowania żywności i napojów jak np. talerze czy kubki, a nawet odzież! Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, nowa Strategia Unii Europejskiej ma zadbać o poprawę zdrowia oraz o bezpieczeństwo żywnościowe obywateli UE.

Mimo że strategia nie przekłada się bezpośrednio i natychmiastowo na produkty takie jak amalgamat dentystyczny, to jednak strategia unijna będzie dawać priorytet dla substancji alternatywnych, które spełniają funkcję dotychczasowych produktów, ale które nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska – mowa jest nawet o tym, aby „nie szkodzić planecie i przyszłym pokoleniom”. Trzeba dodać, że według oficjalnych wyliczeń Polska, razem z Rumunią jest w czołówce krajów UE pod względem ilości wypełnień z użyciem amalgamatu rtęciowego – 9,1 mln wypełnień w 2018 r. Więcej wypełnień amalgamatowych przeprowadziła tylko Francja – 11,5 mln.

SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny   Hanna Schudy  

POLECAMY W SERWISACH