PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gdy lekarz dentysta narusza nietykalność cielesną pacjenta

Autor: miro • Źródło: ms
29-07-2021, 14:09
Gdy lekarz dentysta narusza nietykalność cielesną pacjenta Rękoczyny w gabinecie stomatologicznym (fot. shutterstock)
Sąd Najwyższy przyznał rację Naczelnemu Sądowi Lekarski w sprawie ukarania lekarza dentysty za wszczęcie bójki z pacjentem, który miał pretensję do stomatologa, że ten przeprowadził nieudany zabieg.
  • Brak dokumentacji, która przesądzałaby o błędzie medycznym przy ekstrakcji zęba.
  • Co doprowadziło do rękoczyn pomiędzy dentystą a poszkodowanym pacjentem?
  •  Jaka wina lekarza dentysty?

Sprawa była dwuwątkowa. Pierwszy aspekt dotyczył nieudanego zabiegu, w wyniku którego pacjent musiał być hospitalizowany przez okres kilku tygodni. Druga kwestia wiązała się z rękoczynami, towarzyszącymi sprzeczce, której tematem było oczywiście fiasko leczenia stomatologicznego.

Błąd medyczny niedostatecznie udokumentowany 

Ostatecznie analizujący sprawę Naczelny Sąd Lekarski nie dokonał oceny realizowanych procedur medycznych, a dokładniej ekstrakcji zęba, w wyniku której doszło do powstania przetoki zatokowej. Pacjent zmagał się także ze skutkami pozostawienia w kanale zębowym resztek materiałów stomatologicznych. NSL uznał, że dokumentacja medyczna nie jest wystarczająca, aby na jej podstawie ferować wyroki w sprawie błędu medycznego.

Pacjent poszarpany przez dentystę  

Co innego jeśli chodzi o sprzeczkę i rękoczyny, a to z powodu, że nagranie wideo z tego zajścia nie budziło wątpliwości. To krewki lekarz dentysta rozpoczął zmagania, nie tylko słowne. Sędziowie NSL nie zaakceptowali tłumaczeń oskarżonego, że pacjent po prostu naszedł go w gabinecie i że zastosowana siła fizyczna wobec intruza, tak na prawdę była obroną konieczną.

Okręgowy Sąd Lekarski za taki czyn wymierzył krewkiemu stomatologowi karę nagany. NSL zwiększył jej dolegliwość, nakładając na dentystę obowiązek zapłaty 155 tys. zł.

Ostatecznie sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego. Sędziowie SN nie znaleźli okoliczności łagodzących w sprawie o nietykalność cielesną pacjenta, wiadomo bowiem, że lekarz, w sposób oczywisty naruszył zasady etyczne wykonywania zawodu. Artykuł 12 Kodeksu etyki lekarskiej nakazuje lekarzom życzliwie i kulturalnie traktować pacjentów, szanując ich godność osobistą, prawo do intymności i prywatności. Tymczasem przepychanie pacjenta i szarpanie go - z całą pewnością nie było zgodne z przepisami zawartymi w Kodeksie – wyrokował SN.

SN sygn. I KK 29/21

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   błąd dentysty   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH