PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny w rękach tłumacza i doradcy

06-08-2013, 00:01
Gabinet stomatologiczny w rękach tłumacza i doradcy (foto: Fotolia/PTWP)
Gabinet stomatologiczny w rękach tłumacza i doradcy (foto: Fotolia/PTWP)
Sytuacja ta do wyjątkowych nie należy. Osoba, która gabinet stomatologiczny oglądała dotychczas z perspektywy fotela dentystycznego staje się właścicielem tegoż. Tak było w tej konkretnej sprawie. Tłumacz i doradca finansowy przejął od brata, lekarza dentysty na zasadzie wynajmu firmę funkcjonującą jako gabinet dentystyczny. Firma ta ma swój adres (miejsce wykonywania usług stomatologicznych) i co najistotniejsze niemałe grono wiernych pacjentów i znacznie mniej liczne grono lekarzy współpracujących z dotychczasowym właścicielem gabinetu stomatologicznego.

Tłumacz i doradca finansowy miał dylemat w jaki sposób wystawiać faktury i paragony zarówno pacjentom, jak i partnerom biznesowym. Pojawienie się na dokumentach imienia i nazwiska wraz z nazwą firmy sugerującą czym ona się zajmuje (doradztwo i tłumaczenia) w najmniejszym stopniu nie korespondowała z procesem leczenia zębów.

Nowy właściciel gabinetu stomatologicznego, nie chcąc zmieniać ani formy, ani nazwy prowadzonej przez siebie dotychczas działalności gospodarczej (w ramach jednoosobowej firmy) zamierzał wystawiać faktury pod nazwą Gabinet Stomatologiczny w miejscowości K., podając przy tym adres tego gabinetu oraz posiadany przez siebie od dawna NIP.

Takie rozwiązanie jest błędne uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Wyjasnił on, że o ile w rejestrze działalności gospodarczej tłumacza i doradcy widnieje jako adres dodatkowy miejsce realizowania praktyki stomatologicznej, to miejsce to można umieszczać na fakturach. Co więcej prowadzący gabinet może także na fakturze wpisywać jako uzupełnienie nazwy własnej określenie Gabinet Stomatologiczny w K., ale jednak na fakturach muszą być widoczne i to na pierwszym miejscu także jego imię i nazwisko jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Interpretacja indywidualna. Sygnatura IPPP2/443-239/13-2/RR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   zarządzanie gabinetem   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH