PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Gabinet dentystyczny w kamienicy: trudności na starcie

Autor: miro • Źródło: ms
10-01-2014, 08:20
Gabinet dentystyczny w kamienicy: trudności na starcie Gabinet dentystyczny w kamienicy: trudności na starcie (foto: sxc.hu)
Zgoda wspólnoty mieszkaniowej na adaptację lokalu mieszkalnego na gabinet dentystyczny nie zawsze oznacza szczęśliwego finału dla prowadzących praktykę stomatologiczną. Czasami taka decyzja może oznaczać kłopoty.

Tak stało się w tym przypadku, bo oto efektem zgody była decyzja o zakupie nieruchomości. Tym samym właściciele lokalu, który miał być zamieniony na gabinet dentystyczny, stali się współwłaścicielem całego budynku z 13 procentowym udziałem.

Po zakupie nieruchomości zaczęła się adaptacja mieszkania na gabinet dentystyczny. Okazało się jednak, że prace wymagają przebudowy instalacji gazowej nie tylko w lokalu w zakupionym przez spółkę, ale także w pomieszczeniach wspólnych. Poza tym wejście do gabinetu dentystycznego początkowo miało znajdować się w szczycie domu, ale ostatecznie właściciele praktyki stomatologicznej złożyli wniosek o umieszczenie wejścia od frontu. To nie spodobało się pozostałym członkom wspólnoty mieszkaniowej, którzy powzięli kolejną uchwałę blokującą prace adaptacyjne.

Taka decyzja, może nie ostatecznie, ale w sposób znaczący skomplikowała sytuację inwestora. Wszelkie plany biznesowe zostały zawieszone, tym bardziej, że członkowie wspólnoty mieszkaniowej wystosowali kilka skarg m.in. do konserwatora zabytków i do nadzoru budowlanego, których rozpatrzenie wymagało wielomiesięcznych ustaleń i uzgodnień.

Właściciele praktyki stomatologicznej skierowali sprawę do sądu, gdyż w ich przekonaniu ponieśli wysokie straty. Zakup nieruchomości, po zmianie decyzji wspólnoty mieszkaniowej, okazał się bowiem zdecydowanie złą decyzją biznesową.

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej stały się przedmiotem analizy Sądu Okręgowego w Gdańsku XV Wydział Cywilny. Sędziowie nie podzielili zastrzeżeń inwestorów. Uchwały zarządu wspólnoty mieszkaniowej były zgodne z prawem, tym bardziej, że w rzeczywistości prace adaptacyjne miały zdecydowanie szerszy zakres od tego, jaki pierwotnie zgłaszali właściciele praktyki stomatologicznej i na podstawie którego wspólnota mieszkaniowa podejmowała decyzje o zgodzie na uruchomienie w kamienicy gabinetu stomatologicznego.

Sygnatura akt: XV C 171/13.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinety stomatologiczne   prawo budowlane  

POLECAMY W SERWISACH