PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Konieczne modyfikacje

Autor: miro • Źródło: www.zdrowie.pap.pl
30-12-2022, 09:22
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Konieczne modyfikacje Jak ma działać Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych Fot. AdobeStock
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych ułatwi uzyskiwanie rekompensat za szkody poniesione przez pacjentów. Będzie to możliwe bez postępowania sądowego i orzekania o winie lekarza. Konieczne jest jednak wprowadzenie w proponowanym systemie modyfikacji - oceniają eksperci.

  • Projekt powołania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów
  • Wysokość świadczeń z Funduszu nie przekroczy kwoty 200 tys. zł - w przypadku uszczerbku na zdrowiu (pieniądze dla pacjenta) oraz 100 tys. zł - w przypadku śmierci pacjenta (pieniądze dla najbliższych zmarłego)
  • Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta, który od stycznia 2022 r. zarządza podobnym Funduszem Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych
  • Eksperci Instytutu Logos proponują, aby postępowanie przed Funduszem mogło być w całości prowadzone w formie cyfrowej, jeżeli tak zdecyduje wnioskodawca 

Jak działać ma Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt powołania Funduszu Kompensacyjnego w lipcu 2021 r. teraz trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nowy system jest wzorowany na rozwiązaniach przyjętych m.in. w Nowej Zelandii, Danii, Szwecji i Norwegii.

Wysokość świadczeń z Funduszu będzie zależna od skutków zdarzenia i nie przekroczy kwoty 200 tys. zł - w przypadku uszczerbku na zdrowiu (pieniądze wypłacane pacjentowi) oraz 100 tys. zł - w przypadku śmierci pacjenta (pieniądze wypłacane najbliższym zmarłego). Proponowane wysokości odszkodowań są niższe od możliwych do uzyskania w postępowaniach sądowych, ale mniej sformalizowana procedura może zachęcić część pokrzywdzonych do skorzystania z tej ścieżki.

Bez Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta, który od stycznia 2022 r. zarządza podobnym Funduszem Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych.

Wraz z powołaniem nowej instytucji mają zostać zlikwidowane, działające od 10 lat, Wojewódzkie Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Postępowanie przed tymi organami pozwalało na formalne ustalenie zdarzenia medycznego, ale kwoty odszkodowań i zadośćuczynień proponowane przez ubezpieczycieli i szpitale były często symboliczne.

Według projektu Zespół ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego ma składać się jedynie z 9 członków opiniujących sprawy w trzyosobowych składach. Zastąpi on 16 wojewódzkich komisji, z których każda liczyła 16 osób.

Potrzebne modyfikacja zasad funkcjonowania Funduszu 

Analizę projektowanych rozwiązań zaprezentował Instytut Logos we współpracy z Fundacją Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych. Autorzy zgadzają się z kierunkiem zmian, ale wskazują, że projekt powinien zostać w kilku aspektach zmodyfikowany, żeby skutecznie realizować zakładane cele.

Eksperci Instytutu Logos proponują, aby postępowanie mogło być w całości prowadzone w formie cyfrowej, jeżeli tak zdecyduje wnioskodawca. Zwracają też uwagę, że projektowane rozwiązania nie gwarantują szybkiego rozpatrywania spraw.

Fundusz ułatwi pacjentom dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień. W praktyce postępowania mogą być jednak długotrwałe i zamykać pacjentom drogę do podjęcia kroków sądowych w związku z przedawnieniem roszczeń.

Zasadność przesłuchiwania świadków

Autorzy raportu proponują, żeby wzmocnić gwarancje praw pacjentów w zakresie postępowania dowodowego prowadzonego przez rzecznika.

- Postępowanie będzie oparte przede wszystkim na analizie dokumentacji medycznej. Tymczasem dla rzetelnego ustalenia okoliczności sprawy zwykle konieczne jest też przeprowadzenie innych środków dowodowych, w tym przesłuchanie świadków. W postępowaniach przed wojewódzkimi komisjami są one wykorzystywane - mówił podczas prezentacji raportu dr Tymoteusz Zych, radca prawny, prezes Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych.

- Największą zaletą Funduszu będzie możliwość niwelowania napięć pomiędzy pacjentami a lekarzami, które zawsze wiążą się z wieloletnimi postępowaniami sądowymi - mówił prof. SGH dr hab. Tomasz Rostkowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH