PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Elektroniczna dokumentacja medyczna: reguły tworzenia

26-06-2013, 00:01
Dokumentacja medyczna: reguły tworzenia (fot. Fotolia/PTWP)
Dokumentacja medyczna: reguły tworzenia (fot. Fotolia/PTWP)
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia pokazuje, że nie próżnuje w kwestii wprowadzania systemu informatyzacji ochrony zdrowia i udostępnia do konsultacji materiał w postaci zbioru reguł będących "istotnym wkładem w proces interoperacyjności" oraz zasad tworzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Po pełną wersję dokumentu należy zgłosić się mailowo, wiadomo jednak, że jest on zbiorem reguł biznesowych oraz walidacyjnych dla elektronicznych dokumentów medycznych wystawianych przez usługodawców medycznych. Reguły określają między innymi definicje struktur dokumentów, wymagalność danych oraz słowniki, których należy użyć do klasyfikacji danych zawartych w dokumencie.

Reguły zostały opracowane dla dokumentów, które będą przetwarzane na Platformie P1, tzn. e-Recepta, e-Skierowanie i e-Zlecenie. Celem opracowania reguł było zapewnienie standaryzacji interoperacyjnej tych dokumentów w stopniu umożliwiającym ich przetwarzanie na Platformie P1 zgodnie z założeniami przyjętymi na aktualnym etapie projektu oraz w systemach usługodawców medycznych, w tym ich bezpieczną wymianę pomiędzy podmiotami.

Czytaj także: 

Dokumentacja medyczna: albo system gotowy, albo zmieniamy termin

Dokumentacja medyczna: kopiowanie wyciągi, odpisy bez VAT, ale nie zawsze

Elektroniczna dokumentacja medyczna za unijną kasę

Dokumentacja medyczna  żelazny dowód niewinności

Dla każdej reguły biznesowej został określony zestaw parametrów takich jak: regulacja prawna, walidacja przez system lub omówienie reguły w instrukcji dla dostawców oprogramowania i usługodawców. Jeśli dana reguła biznesowa może być, choćby częściowo, obsługiwana za pomocą walidacji przez system, to została dla niej zapisana również odpowiednia reguła walidacyjna.
Niniejsze Reguły są doprecyzowaniem standardu HL7 CDA (Clinical Document Architecture) Release 2.

Reguły biznesowe i walidacyjne zostały zgrupowane w templatey, które zapisano w notacji HD (Hierarchical Description) stosowanym w modelach HL7. Templatey mogą standaryzować obiekty na poziomie dokumentu, sekcji dokumentu, elementu nagłówka dokumentu lub elementu sekcji dokumentu.

POLECAMY W SERWISACH