PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Elektroniczna dokumentacja medyczna: przesuniecie godziny zero

Autor: miro • Źródło: ms
28-10-2018, 10:16
Elektroniczna dokumentacja medyczna: przesuniecie godziny zero EDM nie od 1 stycznia 2019 r. (foto: pixabay)
Rozporządzenie, obligujące niemal wszystkie placówki mające umowę z NFZ do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, nie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Do konsultacji trafił projekt zmieniający rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, według którego prowadzenie EDM obligatoryjne byłoby od 1 stycznia 2019 r.

W projekcie uchyla się przepis, zgodnie z którym świadczeniodawca jest zobowiązany do prowadzenia w postaci elektronicznej: historii choroby (w przypadku świadczeniodawcy wykonującego działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne) oraz historii zdrowia i choroby (w przypadku świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem świadczeniodawcy realizującego umowę w rodzaju podstawowa opieką zdrowotna, wykonującego działalność leczniczą w formie praktyki indywidualnej).

Proponowana zmiana wynika z faktu, iż świadczeniodawcy nie są obecnie dostatecznie przygotowani do wypełnienia obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej historii choroby oraz historii zdrowia i choroby - podano w uzasadnieniu.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie 31 grudnia 2018 r., w efekcie czego przepis obligujący niemal wszystkie placówki mające umowę z NFZ do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej nie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH