PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Elektroniczna dokumentacja medyczna dopiero od 2017 r.?

ms
27-09-2013, 14:18
Elektroniczna dokumentacja medyczna dopiero od 2017 r.? E-rewolucję czas… odłożyć (foto: Fotolia/PTWP)
Z wielkiej chmury mały deszcz. Jest niemal pewne, że e-rewolucja, a wraz z nią elektroniczna dokumentacja medyczna nadciągnie z dość dużym opóźnieniem. Zamiast 1 sierpnia 2014 r. coraz częściej wymienia się datę 1 stycznia 2017 r., co więcej najmniejsze praktyki lekarskie zapewne będą miały jeszcze więcej czasu (2020 r.) na przyjęcie – jak się teraz wydaje - ewolucyjnych, a nie rewolucyjnych zmian.
W założeniach do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta można wyczytać, że Ministerstwo Zdrowia proponuje odłożenie w czasie powszechnej informatyzacji ochrony zdrowia. Właściciele przedsiębiorstwa leczniczego sami zadecydują, w którym momencie zamienią papierową dokumentację w jej elektroniczną wersję. Oczywiście ten czas zostanie ograniczony, ale perspektywa 2020 r. wydaje się być dość odległą. Oczywiście nie oznacza to także, iż można teczkę z napisem „elektroniczna dokumentacja medyczna" odłożyć na najwyższą półkę i o niej zapomnieć.

Wielomilionowy projekt Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1) postępuje i z każdym kwartałem implementowane są jej nowe elementy. Warto zatem korzystać z możliwości jakie niesie ze sobą system sygnowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, a nie odkładać na ostatnią chwilę dostosowanie się do ustawowych wymogów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH