PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Elektroniczna dokumentacja medyczna – zbiór reguł biznesowych do konsultacji

szaft
30-09-2013, 09:34
Elektroniczna dokumentacja medyczna – zbiór reguł biznesowych do konsultacji Elektroniczna dokumentacja medyczna – zbiór reguł biznesowych do konsultacji (Fot. Fotolia)
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia udostępniło do konsultacji kolejną wersję materiału będącego zbiorem reguł biznesowych oraz walidacyjnych dla elektronicznych dokumentów medycznych wystawianych przez usługodawców medycznych. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 25 października, co jest kolejnym sygnałem, że pierwotna data wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej – 1 sierpnia 2014 r., wydaje się mało realna.

O udostępnieniu poprzedniej wersji informowaliśmy na początku lipca. Przedstawiony właśnie dokument określa między innymi definicje struktur dokumentów, wymagalność danych oraz słowniki, których należy użyć do klasyfikacji danych zawartych w dokumencie. Autorzy podkreślają, że stanowi on „wkład do dalszych prac standaryzacyjnych dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, umożliwiających zapewnienie interoperacyjności na odpowiednim poziomie".

Dokument nie jest lekką i przyjemną lekturą. Dowiadujemy się z niego jednak co: „musi", „jest wymagane", „powinien", „może" i „nie może" zawierać rekord elektronicznej dokumentacji medycznej.

Reguły zawierają bazowy wzór dokumentu medycznego. Określono w nich m.in. to, że:

- Odpowiedzialność za poprawność danych zawartych w dokumencie, które znajdują się w warstwie prezentacyjnej dokumentu, spoczywa na osobie wystawiającej dokument.
- Jeżeli dokument nie zawiera numeru PESEL pacjenta, to POWINIEN zawierać datę urodzenia pacjenta.
- Jeżeli pacjent nie ukończył 1 roku życia i nie posiada nr PESEL, ani identyfikatora innego niż identyfikator rekordu w bazie pacjentów, z której korzysta system, w którym został wystawiony dokument, to dokument MUSI zawierać co najmniej jeden identyfikator przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego oraz datę urodzenia pacjenta, a jeśli urodził się z ciąży mnogiej, to również oznaczenie noworodka z ciąży mnogiej.

Obecnie prezentowana wersja Reguł została opracowana dla dokumentów, które będą przetwarzane na Platformie P1, tzn. e-Recepta, e-Skierowanie i e-Zlecenie.

Dodatkowo Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikował propozycję Modelu transportowego danych o Zdarzeniach Medycznych oraz Indeksie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej gromadzonych w systemie P1. Celem opracowania modelu jest określenie formatu i zakresu przesyłanych informacji.

Uwagi do opublikowanych materiałów można zgłaszać do 25 pażdziernika 2013 r. na adres e-mail: p1_info@csioz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH