PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dokumentacja medyczna: kopiowanie wyciągi, odpisy bez VAT, ale nie zawsze

08-05-2013, 00:02
Dokumentacja medyczna: kopiowanie wyciągi, odpisy bez VAT, ale nie zawsze (foto: sxc.hu)
Dokumentacja medyczna: kopiowanie wyciągi, odpisy bez VAT, ale nie zawsze (foto: sxc.hu)
Płatna usługa, polegająca na udostępnianiu pacjentowi jego dokumentacji medycznej (np. w formie sporządzania wyciągów, odpisów lub kopii), nie podlega VAT. W taki sposób odpowiedziało Ministerstwo Finansów Rzecznikowi Praw Pacjenta.

Pojawia się jednak pewne ale. Zwolnienie z VAT dotyczy tylko informacji w zakresie opieki medycznej, służącej: profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które wykonywane są w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

VAT, w wysokości 23 proc., musi być naliczany (i odprowadzany) w przypadku udostępnienia pacjentowi dokumentacji medycznej związanej z usługami w zakresie opieki medycznej, które służą innym celom niż profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. O jaką zatem sytuację chodzi? Okazuje się, że udostępnianie dokumentacji obciążone jest VAT m.in. w przypadku zabiegów stomatologicznych służących poprawianiu urody.

Czy to ważna informacja? Z punktu widzenia finansów gabinetu stomatologicznego nie bardzo. Prawo jest jednak prawem i podatek, chociażby niewielki, trzeba pokryć z dochodów. Jak wiadomo w przypadku podmiotów zwolnionych z VAT naliczonego podatku nie da się odliczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH