PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dla kogo przedłużenie okresu rozliczeniowego do końca 2021 r.

Autor: miro • Źródło: ms
26-03-2021, 18:09
Dla kogo przedłużenie okresu rozliczeniowego do końca 2021 r. NFZ: rozliczanie kontraktów (fot. unsplash)
Dla kogo dostępna jest opcja, przedłużająca do końca 2021 r. okres rozliczeniowy kontraktów NFZ? Celowo lub nie autorzy takiego rozwiązania nie tłumaczą jasno. Andrzej Cisło wiceprezes NRL i przew. KS NRL skomentował tę sytuację w taki sposób: przedłużenie terminu dotyczy wszystkich podmiotów, a nie tylko szpitalnych (co trochę niedawno sugerował komunikat NFZ).

O projekcie informowaliśmy w materiale NFZ: aneksowanie umów prawdopodobnie do końca 2021 r.

Kolejne przedłużenie okresu rozliczeniowego o pół roku

We wrześniu 2020 r. wprowadzono możliwość przedłużenia, na wniosek świadczeniodawcy, okresu rozliczeniowego określonego w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, kończącego się w 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.

Wynikało to z trwającej epidemii COVID-19, ponieważ wielu świadczeniodawców odnotowywało w 2020 r. ograniczenie skali prowadzonej działalności, w szczególności spowodowane ograniczeniem przyjęć planowych.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego o 6 miesięcy miało pozwolić na pełne wykorzystanie określonej w umowie kwoty zobowiązań.

Jednakże nadal trwająca epidemia i dalsze ograniczenia planowych przyjęć nie pozwoliły na „nadrobienie” nie wykonanych w 2020 r. zakontraktowanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego o kolejne 6 miesięcy pozwoli na zniwelowanie skutków obecnego spadku aktywności świadczeniodawców spowodowanego sytuacją epidemiczną i przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej świadczeniodawców.

Ubieganie się o zaliczki

Natomiast zmiana przedłużająca o trzy miesiące okres, w którym świadczeniodawcy będą mogli ubiegać się o zaliczki (1/12 kwoty zobowiązania określonej w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej) przypadającej na okres sprawozdawczy, którego dotyczy wniosek - dotyczyć będzie w dalszym ciągu wyłącznie świadczeniodawców, którzy skorzystali z możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego w oparciu o przepis § 2 rozporządzenia (przypomnijmy: § 2 mówi, że na wniosek świadczeniodawcy, okres rozliczeniowy określony w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, kończący się w 2020 r. może zostać przedłużony, nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.).

Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania wynika z sytuacji spowodowanej stanem epidemii i wprowadzonych w czasie jej trwania ograniczeń.

Wprowadzone rozwiązania mają na celu przede wszystkim utrzymanie stabilności finansowej przez świadczeniodawców w czasie trwania epidemii COVID-19.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   Ministerstwo Zdrowia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH