PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka wyłudzała pieniądze z NFZ. Dochodzenie obejmuje 2,7 tys. pacjentów

Autor: nieck • Źródło: policja.gov.pl/infoDENT24.pl
09-01-2023, 11:36
Dentystka wyłudzała pieniądze z NFZ. Dochodzenie obejmuje 2,7 tys. pacjentów Policja prowadzi dochodzenie w spawie nieuczciwej stomatolog Fot. Shutterstock
Dentystka wyłudzała pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nielegalny proceder uprawiała w latach 2017 – 2022. Obecnie policja prowadzi w jej sprawie dochodzenie. U nieuczciwej lekarki leczyło się blisko 2,7 pacjentów.
  •  Dentystka bezprawnie występowała o zwrot kosztów do Narodowego Funduszu Zdrowia za usługi stomatologiczne, których nigdy nie przeprowadziła
  • Najprawdopodobniej lekarka działała w ten sposób przez prawie sześć lat w okresie 2017-2022
  • Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim prowadzą dochodzenie w kilku gabinetach stomatologicznych w powiecie zielonogórskim

Przestępczy proceder. Trwał sześć lat

Dentystka występowała o refundację za usługi stomatologiczne do Narodowego Funduszu Zdrowia, mimo że nigdy takich świadczeń nie zrealizowała, albo rozliczała się z NFZ za zabiegi, które pacjenci już opłacili, lecząc się u niej w ramach jej prywatnej działalności.

Lekarka usłyszała już pierwsze zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy – grozi jej do ośmiu lat pozbawienia wolności, jednak skalę jej nieuczciwych działań policja dopiero stara się ustalić. 

IKP. Pacjenci wykrywają wyłudzenia

Na trop tego procederu udało się wpaść dzięki czujności kilkunastu pacjentów dentystki. Korzystając z Internetowego Konta Pacjenta zauważyli  pewne nieprawidłowości w historii  swojego leczenia i zgłosili to do Lubuskiego Oddziału NFZ. 

Został powiadomiony 1 Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Ustalono, że  55-letnia stomatolog leczyła pacjentów w kilku gabinetach na terenie powiatu zielonogórskiego. Policjanci ustalili, że w latach 2017 – 2022 kobieta wielokrotnie miała dopuszczać się wyłudzenia. 

Funkcjonariusze przez wiele miesięcy zbierali obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego ustalono, że kobieta oszukiwała Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, poświadczając nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Dochodzenie w sprawie nieuczciwej dentystki

W grudniu ub. r., lubuscy policjanci zwalczający korupcję, przy intensywnej współpracy z Lubuskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 1 Wydziałem Śledczym Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przeprowadzili czynności procesowe. Zabezpieczono dokumentację medyczną, niezbędną w zebranym do tej pory materiale dowodowym.

Kobieta została przesłuchana i przedstawiono jej cztery zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanej w wysokości 150 tysięcy złotych. Sprawa jest w początkowej fazie. Kolejne zarzuty uzależnione są od treści zeznań ponad 2,7 tysięcy pacjentów, którzy w ostatnich latach korzystali z usług stomatolog.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   oszuści   dentystka  

POLECAMY W SERWISACH