• 38-letnia dentystka z Nidzicy fałszowała dokumentację medyczną pacjentów. Umieszczała w niej informacje o zabiegach, których nie wykonywała. Nie zrealizowane procedury rozliczała z NFZ
  • Śledczy szacują, że fałszerstwa doprowadziły do strat po stronie NFZ w wysokości 278 tys. zł
  • Wobec stomatolog zastosowano zabezpieczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności

Dentystka fałszowała dokumentację medyczną

Według policji 38-letnia kobieta składała fałszywe wnioski o rozliczenie świadczonych usług do Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W toku śledztwa policjanci ustalili ponad pół tysiąca pokrzywdzonych, w karty których w okresie od maja 2019 r. do lutego 2022 r., dentystka wpisywała niewykonane usługi - poinformowała sierż. szt. Alicja Pepłowska z nidzickiej policji.

Jak wyjaśniła, było to m.in. znieczulenie, chirurgiczne usunięcie zęba, wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego, opracowanie i odbudowa ubytku zęba czy badanie kontrolne. - Leczone miały być nawet te zęby, których niektórzy pacjenci od lat już nie posiadali - dodała Pepłowska.

1531 zarzutów poświadczenia nieprawdy

Według ustaleń śledczych, stomatolog z Nidzicy przestępczą działalnością spowodowała szkodę NFZ na łączną kwotę ponad 278 tys. zł.

Podejrzanej przedstawiono 1531 zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz zarzut oszustwa. Kobieta przyznała się do zarzucanych jej czynów - przekazała policja.

Wobec podejrzanej zastosowano zabezpieczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.