• Dentysta, realizujący kontrakt na NFZ, musi udzielić pomocy pacjentowi z bólem zęba w dniu zgłoszenia
  • W przypadku odmowy zrealizowania usługi - świadczeniodawcy grozi kara do kilkudziesięciu tysięcy złotych
  • Jaka jest rada Rzecznika Praw Pacjenta, aby nie napotkać się na odmowę udzielenia szybkiej pomocy?   

Dentysta z kontraktem NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta z bólem zęba. RPP tłumaczy  

W przypadku bólu zęba pacjent powinien mieć udzieloną pomoc stomatologiczną w dniu zgłoszenia się do dentysty. W razie potrzeby skorzystania z pomocy stomatologa po godzinie 19 (lub w weekendy i święta) - pełnione są dyżury stomatologiczne pomocy doraźnej – taki wpis zamieścił Rzecznik Praw Pacjenta na Twitterze.

Powinien, nie oznacza, że musi. Co ma zrobić pacjent, który zgłosił się do dentysty z bolącym bólem, ale został odesłany do innego stomatologa mającego kontrakt z NFZ lub skierowany do lecznicy, która realizuje doraźną pomoc stomatologiczną?

Co robić, gdy dentysta nie chce przyjąć cierpiącego pacjenta?

W tym przypadku Rzecznik Praw Pacjenta też ma radę. Otóż cierpiąca osoba powinna zażądać na piśmie potwierdzenia odmowy przyjęcia przez dentystę. To z reguły skutkuje.

Wizja dochodzenia swoich praw przez pacjenta z reguły działa, bo dentyście, który ma umowę z NFZ i nie przyjmie osoby z bólem zęba, grozi kara. W ten sposób bowiem łamana jest umowa kontraktowa zawarta z Funduszem. Świadczeniodawca może zapłacić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zł kary. Większość stomatologów zdaje sobie doskonale z tego sprawę.

Problemy z doraźną pomocą stomatologiczną

Listę gabinetów stomatologicznych, funkcjonujących w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej podaliśmy tutaj. Jest ich 40 na terenie całej Polski. Trzeba mieć duże szczęście, żeby znaleźć pogotowie stomatologiczne blisko miejsca zamieszkania. Nie ma go np. w Krakowie, Bydgoszczy, Kielcach.

Od lat NFZ ma szczególne trudności ze znalezieniem chętnych do realizowania doraźnej pomocy stomatologicznej. Oferowane stawki ryczałtowe nie rekompensują nakładów, które trzeba ponosić przyjmując pacjentów poza normalnymi godzinami funkcjonowania gabinetów NFZ.