PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta z kontraktem NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta z bólem zęba. RPP tłumaczy

Autor: miro • Źródło: ms
06-07-2022, 06:03
Dentysta z kontraktem NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta z bólem zęba. RPP tłumaczy Dentysta z kontraktem NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta z bólem zęba. RPP tłumaczy Fot. AdobeStock
Pacjent z bólem zęba musi być przyjęty przez dentystę „na NFZ” - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta i dodaje, że w razie problemów - w weekendy, święta i w nocy - działa również pogotowie stomatologiczne.
  • Dentysta, realizujący kontrakt na NFZ, musi udzielić pomocy pacjentowi z bólem zęba w dniu zgłoszenia
  • W przypadku odmowy zrealizowania usługi - świadczeniodawcy grozi kara do kilkudziesięciu tysięcy złotych
  • Jaka jest rada Rzecznika Praw Pacjenta, aby nie napotkać się na odmowę udzielenia szybkiej pomocy?   

Dentysta z kontraktem NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta z bólem zęba. RPP tłumaczy  

W przypadku bólu zęba pacjent powinien mieć udzieloną pomoc stomatologiczną w dniu zgłoszenia się do dentysty. W razie potrzeby skorzystania z pomocy stomatologa po godzinie 19 (lub w weekendy i święta) - pełnione są dyżury stomatologiczne pomocy doraźnej – taki wpis zamieścił Rzecznik Praw Pacjenta na Twitterze.

Powinien, nie oznacza, że musi. Co ma zrobić pacjent, który zgłosił się do dentysty z bolącym bólem, ale został odesłany do innego stomatologa mającego kontrakt z NFZ lub skierowany do lecznicy, która realizuje doraźną pomoc stomatologiczną?

Co robić, gdy dentysta nie chce przyjąć cierpiącego pacjenta?

W tym przypadku Rzecznik Praw Pacjenta też ma radę. Otóż cierpiąca osoba powinna zażądać na piśmie potwierdzenia odmowy przyjęcia przez dentystę. To z reguły skutkuje.

Wizja dochodzenia swoich praw przez pacjenta z reguły działa, bo dentyście, który ma umowę z NFZ i nie przyjmie osoby z bólem zęba, grozi kara. W ten sposób bowiem łamana jest umowa kontraktowa zawarta z Funduszem. Świadczeniodawca może zapłacić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zł kary. Większość stomatologów zdaje sobie doskonale z tego sprawę.

Problemy z doraźną pomocą stomatologiczną

Listę gabinetów stomatologicznych, funkcjonujących w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej podaliśmy tutaj. Jest ich 40 na terenie całej Polski. Trzeba mieć duże szczęście, żeby znaleźć pogotowie stomatologiczne blisko miejsca zamieszkania. Nie ma go np. w Krakowie, Bydgoszczy, Kielcach.

Od lat NFZ ma szczególne trudności ze znalezieniem chętnych do realizowania doraźnej pomocy stomatologicznej. Oferowane stawki ryczałtowe nie rekompensują nakładów, które trzeba ponosić przyjmując pacjentów poza normalnymi godzinami funkcjonowania gabinetów NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH