PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta z identyfikatorem w widocznym miejscu

Autor: miro • Źródło: ms
04-03-2019, 09:44
Dentysta z identyfikatorem w widocznym miejscu Dentysta z identyfikatorem (foto: pixabay)
Osoby zatrudnione w lecznicach są zobowiązane nosić w widocznym miejscu identyfikator osobowy – przypomina dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– Imię, nazwisko i specjalizacja lekarza są danymi związanymi z wykonywaną przez niego pracą. Podobnie należy postępować z identyfikatorami noszonymi przez lekarza. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej osoby zatrudnione w lecznicach są zobowiązane nosić w widocznym miejscu taki identyfikator – wyjaśnia dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Wywieszanie list pacjentów z ich danymi osobowymi i godzinami przyjęć w przychodniach jest niedozwolone. Natomiast tabliczki na drzwiach gabinetów lekarskich i stomatologicznych z nazwiskami przyjmujących lekarzy i lekarzy dentystów w żaden sposób nie naruszają przepisów o ochronie danych osobowych.

Szczególną uwagę, zdaniem prezes UODO, należy zwrócić na przetwarzanie danych o stanie zdrowia.

– Odpowiedzialność za przetwarzanie tych danych, jak również za to, żeby one nigdzie nie wyciekły, ponosi przede wszystkim administrator danych. Na pierwszej linii frontu ochrony tych danych jest jednak pracownik podlegający obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej, czyli lekarz, lekarz dentysta, ale także zlecający przetwarzanie danych w ramach placówki (np. sekretarce), kierownik oddziału lub ordynator – dodaje prezes UODO.

Temu jak m.in. zorganizować pracę w przychodni zgodnie z RODO poświęcony jest film edukacyjny pt. „Przychodzi pacjent do lekarza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ochrona danych osobowych   RODO  

POLECAMY W SERWISACH