• Dentysta z Gentle Dental Care udostępnił dane uwierzytelniające do systemu wystawiania recept jednej z pracownic lecznicy
  • Kobieta wykorzystała ten fakt i przez pięć lat wypisała wiele recept na lek z grupy opioidów
  • Za ten czyn dentysta został ukarany grzywną 60 tys. dol. i zakazem wystawiania recept przez pięć lat   

Dał dostęp do elektronicznego systemu wystawiania recept

Biuro Prokuratora Generalnego USA dla Północnego Dystryktu Nowego Jorku poinformowało, że pracownica Gentle Dental Care w Phoenix (hrabstwo Oswego, stan Nowy Jork) bezprawnie korzystała z elektronicznego systemu recept i wypisywała w ten sposób leki na własny użytek .

Omar Guesmia, dentysta z Gentle Dental Care przyznał się, że udostępnił dane uwierzytelniające jednej z pracownic lecznicy, a ta od listopada 2016 r. do listopada 2021 r. wypisywała recepty głównie na oksykodon (silnie działający lek przeciwbólowy z grupy opioidów).

Kara dla lekkomyślnego dentysty

Wina dentysty była bezsporna. Nie rejestrował on w dokumentacji medycznej faktu przepisywania oksykodonu pacjentom stomatologicznym. Kilka z tych recept zostało wystawionych w momencie, gdy Guesmia nie było w kraju, a więc w czasie w którym nie leczył.

W ramach ugody cywilnej Guesmia przyznał się do tego, że recepty były wypisywane na jego nazwisko. Zgodził się zapłacić 60 tys. dol. kary. Lekkomyślny stomatolog przez pięć lat nie będzie mógł wystawiać żadnych recept, co znacznie utrudni mu wykonywanie obowiązków zawodowych.