• W Polsce trudno jest znaleźć funkcjonujące pogotowie stomatologiczne mające podpisany kontrakt z NFZ
  • Rzecznik Praw Pacjenta instruuje jak ma postąpić pacjent, którego nie chce przyjąć na leczenie dentysta realizujący usługi doraźnej pomocy stomatologicznej
  • Wskazówki RPP okazały się przydatne dla cierpiącego mężczyzny

Wysokie kary za nieprzyjęcie pacjenta z bólem zęba 

Dentysta, realizujący świadczenia doraźnej pomocy stomatologicznej, ma obowiązek pomóc pacjentowi, który zgłasza się z bólem zęba i to jeszcze tego samego dnia.

W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta pacjent, zgłaszający się z bólem zęba, powinien niezwłocznie uzyskać pomoc. Niedopuszczalne jest odsyłanie cierpiącej osoby do innej placówki pogotowia stomatologicznego bez udzielenia jakiejkolwiek pomocy.

Dentyście, który ma umowę z NFZ (pogotowie stomatologiczne) i nie przyjmie pacjenta, grozi kara. Świadczeniodawca może zapłacić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. I większość stomatologów zdaje sobie doskonale z tego sprawę.

Jak dostać się do pogotowia stomatologicznego. Rada RPP 

Co zrobić w sytuacji, gdy dentysta nie chce przyjąć cierpiącego pacjenta? Według RPP osoba taka powinna zażądać na piśmie potwierdzenia odmowy leczenia przez dentystę. Okazało się, że taka rada poskutkowała.

Mężczyzna zrobił jak poradzono mu w biurze Rzecznika Praw Pacjenta.

- Pojechałem do dentysty i tam zażądałem na piśmie potwierdzenia odmowy przyjęcia. Lekarz przyszedł i w ciągu 5 minut zostałem przyjęty. Po prostu bał się kary za to, że odmówił przyjęcia pacjenta z bólem – pochwalił się w mediach społecznościowych mężczyzna.