PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta a VAT od zakupu lampy do wybielania zębów

26-08-2013, 00:01
Dentysta a VAT od zakupu lampy do wybielania zębów (foto: sxc.hu)
Dentysta a VAT od zakupu lampy do wybielania zębów (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta chce zakupić lampę do wybielania zębów i nie wie czy może od tego zakupu odliczyć VAT. Sam zainteresowany twierdzi, że tak, ale dla pewności z takim pytaniem zwrócił się do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Oto fakty:

Lekarz dentysta jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, świadczącym dotychczas wyłącznie usługi zwolnione z podatku VAT (usługi w zakresie opieki medycznej - lekarz stomatolog).

Podatnik ten nie składał deklaracji VAT-7 i nie dokonywał odliczeń podatku VAT zawartego w zakupach, ponieważ w całości służyły one sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.

W grudniu 2012 r. dentysta zakupił parawan jezdny RTG oraz radiowizjografię bezprzewodową. W 2013 r. planuje zakup mikrosilnika implantologicznego, urządzenia do irygacji kanałów korzeniowych oraz właśnie lampy do wybielania zębów.

Zakupione urządzenia:

- parawan jezdny RTG,

- radiowizjografia bezprzewodowa,

- mikrosilnik implantologiczny,

- urządzenie do irygacji kanałów korzeniowych,

są lub będą wykorzystywane do świadczenia usług stomatologicznych zwolnionych z podatku VAT.

Lampa do wybielania zębów służyć będzie natomiast do wykonywania usług traktowanych jako usługi kosmetyczne, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23 proc. Wszystkie zakupy zostaną udokumentowane fakturami VAT wystawionymi dla gabinetu stomatologicznego.

Po wprowadzeniu nowego rodzaju usług wybielania zębów, oprócz usług zwolnionych z VAT, lekarz dentysta będzie świadczył również usługi opodatkowane podatkiem VAT (będzie czynnym podatnikiem podatku VAT).

Pytanie lekarza dentysty dotyczy możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup lampy do wybielania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że lekarz dentysta ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup lampy, ponieważ zakupione urządzenie będzie związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, a w ramach świadczenia tych czynności podatnik będzie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku pozostałych zakupów - właściciel gabinetu stomatologicznego nie będzie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, gdyż będą one wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   interpretacje podatkowe   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH