Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ

Jak ustalono w toku śledztwa, Nidal A. oraz Ewa M., prowadząc praktykę stomatologiczną, świadczyli usługi na zasadach odpłatności, jak również w ramach kontraktów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenia stomatologicznego z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast z zebranych dowodów wynika, że pomimo tego, że pacjent dokonywał zapłaty za udzielone świadczenia medyczne, wykonany jemu zabieg był zgłaszany do Narodowego Funduszu Zdrowia, tak jakby leczenie stomatologiczne odbywało się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
W trakcie szeroko zakrojonego śledztwa, podczas którego przesłuchano półtora tysiąca osób, ustalono że oskarżeni, dążąc do maksymalizacji zysków w ramach prowadzonych praktyk stomatologicznych, zwracali się o refundację świadczeń, których w istocie nie realizowali (choć dany pacjent faktycznie korzystał z ich pomocy medycznej, ale w węższym zakresie, aniżeli wskazywany we wniosku o refundację). Kolejną formą nadużycia w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia było występowanie o refundację usługi medycznej, którą w rzeczywistości realizował drugi ze stomatologów (do tego rodzaju sytuacji dochodziło w szczególności po wygaśnięciu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Nidala A.).
Okazało się, że na potrzeby dokonywanych wyłudzeń preparowana była dokumentacja medyczna pacjentów. Opisywany proceder trwał w latach 2010-2016. Łącznie oskarżonym zarzucono ponad 500 przypadków oszustw na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Jak poinformował prokurator Stanisław Bar, rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu, oskarżeni przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Wobec Nidala A. i Ewy M., za zgodą oskarżonych, złożone zostały wnioski o wydanie wyroku skazującego na posiedzeniu i wymierzenie im kary (każdemu) jednego roku pozbawienia wolności. Oprócz kary pozbawienia wolności, której wykonanie miałby zostać warunkowo zawieszone na okres próby wynoszący 2 lata, zawnioskowano orzeczenie kary grzywny w rozmiarach odpowiednio 40 tysięcy i 30 tysięcy złotych. Wobec oskarżonych, w przypadku uwzględnienia przez Sąd Rejonowy w Opolu wniosku o skazanie, zostanie także orzeczony obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia kwoty ponad 170 000 zł. Oskarżeni będą także zobowiązani do poniesienia kosztów postępowania.
Autor: Marek Szczepanik


-
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie