PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
07-01-2021, 16:07
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ Proceder wyłudzania publicznych pieniędzy trwał 6 lat (fot. Archiwum/PTWP)
Dwójka dentystów dokonała ponad pięciuset oszustw na szkodę NFZ na sumę ponad 170 tys. złotych w ciągu sześciu lat.

Jak ustalono w toku śledztwa, Nidal A. oraz Ewa M., prowadząc praktykę stomatologiczną, świadczyli usługi na zasadach odpłatności, jak również w ramach kontraktów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenia stomatologicznego z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast z zebranych dowodów wynika, że pomimo tego, że pacjent dokonywał zapłaty za udzielone świadczenia medyczne, wykonany jemu zabieg był zgłaszany do Narodowego Funduszu Zdrowia, tak jakby leczenie stomatologiczne odbywało się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W trakcie szeroko zakrojonego śledztwa, podczas którego przesłuchano półtora tysiąca osób, ustalono że oskarżeni, dążąc do maksymalizacji zysków w ramach prowadzonych praktyk stomatologicznych, zwracali się o refundację świadczeń, których w istocie nie realizowali (choć dany pacjent faktycznie korzystał z ich pomocy medycznej, ale w węższym zakresie, aniżeli wskazywany we wniosku o refundację). Kolejną formą nadużycia w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia było występowanie o refundację usługi medycznej, którą w rzeczywistości realizował drugi ze stomatologów (do tego rodzaju sytuacji dochodziło w szczególności po wygaśnięciu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia Nidala A.).

Okazało się, że na potrzeby dokonywanych wyłudzeń preparowana była dokumentacja medyczna pacjentów. Opisywany proceder trwał w latach 2010-2016. Łącznie oskarżonym zarzucono ponad 500 przypadków oszustw na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jak poinformował prokurator Stanisław Bar, rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu, oskarżeni przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Wobec Nidala A. i Ewy M., za zgodą oskarżonych, złożone zostały wnioski o wydanie wyroku skazującego na posiedzeniu i wymierzenie im kary (każdemu) jednego roku pozbawienia wolności. Oprócz kary pozbawienia wolności, której wykonanie miałby zostać warunkowo zawieszone na okres próby wynoszący 2 lata, zawnioskowano orzeczenie kary grzywny w rozmiarach odpowiednio 40 tysięcy i 30 tysięcy złotych. Wobec oskarżonych, w przypadku uwzględnienia przez Sąd Rejonowy w Opolu wniosku o skazanie, zostanie także orzeczony obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia kwoty ponad 170 000 zł. Oskarżeni będą także zobowiązani do poniesienia kosztów postępowania. 

Autor: Marek Szczepanik

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta oszust  

POLECAMY W SERWISACH