PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści, oszukujący NFZ i pacjentów, skazani przez sąd

Autor: miro • Źródło: ms
24-06-2021, 07:51
Dentyści, oszukujący NFZ i pacjentów, skazani przez sąd Para dentystów oszukiwała NFZ (fot. pixabay)
Sąd Rejonowy w Opolu wyrokował o ukaraniu dwójki lekarzy dentystów więzieniem (w zawieszeniu na dwa lata). Dodatkowo winni oszustw, w których poszkodowani zostali pacjenci i NFZ,  muszą uiścić grzywny w wys. 40 tys. i 30 tys. zł oraz zwrócić NFZ 170 tys. zł.
  • Pacjenci płacili za udzielone im świadczenia medyczne, ale wykonane zabiegi były także rozliczane z NFZ.
  • W celu dokonywania wyłudzeń przez sześć lat preparowana była dokumentacja medyczna pacjentów. 
  • Oskarżeni przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się każe.

Wyrok jest nieprawomocny.

Jak informowaliśmy w styczniu 2021 r. dwójka dentystów dokonała ponad pięciuset oszustw na szkodę NFZ na sumę ponad 170 tys. zł w ciągu sześciu lat.

Brai pieniądze od pacjentów a obciążali NFZ

W toku śledztwa ustalono, że Nidal A. oraz Ewa M., prowadząc praktykę stomatologiczną, świadczyli usługi na zasadach odpłatności, jak również w ramach kontraktów z OW NFZ udzielali świadczeń opieki zdrowotnej.

Natomiast z zebranych dowodów wynikało, że pomimo tego, iż pacjenci dokonywali zapłaty za udzielone świadczenia medyczne, wykonane im zabiegi były zgłaszane do NFZ, tak jakby leczenie stomatologiczne odbywało się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Żmudne śledztwo z udziałem 1,5 tys. świadków

W trakcie szeroko zakrojonego śledztwa, podczas którego przesłuchano półtora tysiąca osób, ustalono że oskarżeni, dążąc do maksymalizacji zysków w ramach prowadzonych praktyk stomatologicznych, zwracali się o refundację świadczeń, których w istocie nie realizowali (choć dany pacjent faktycznie korzystał z ich pomocy medycznej, ale w węższym zakresie, aniżeli wskazywany we wniosku o refundację).

Kolejną formą nadużycia w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia było występowanie o refundację usługi medycznej, którą w rzeczywistości realizował drugi ze stomatologów (do tego rodzaju sytuacji dochodziło w szczególności po wygaśnięciu umowy z NFZ Nidala A.).

Okazało się, że na potrzeby dokonywanych wyłudzeń preparowana była dokumentacja medyczna pacjentów. Opisywany proceder trwał w latach 2010-2016. Łącznie oskarżonym zarzucono ponad 500 przypadków oszustw na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Dentyści  dobrowolnie poddali się karze

Jak informował prokurator Stanisław Bar, rzecznik prokuratury okręgowej w Opolu, oskarżeni przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Wobec Nidala A. i Ewy M., za zgodą oskarżonych, złożone zostały wnioski o wydanie wyroku skazującego na posiedzeniu i wymierzenie im kary (każdemu) jednego roku pozbawienia wolności.

Oprócz kary pozbawienia wolności, której wykonanie miałby zostać warunkowo zawieszone na okres próby wynoszący 2 lata, zawnioskowano orzeczenie kary grzywny w rozmiarach odpowiednio 40 tys. i 30 tys. zł. Wobec oskarżonych, sąd w Opolu orzekł obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz NFZ kwoty 170 tys. zł. Oskarżeni zobowiązani zostali także do poniesienia kosztów postępowania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   oszuści   sąd  

POLECAMY W SERWISACH